تغذیه و سلامت

تغذیه و سلامت کودکان و حتی بزرگسالان وابسته و مکمل یکدیگرند. همانطور که می دانید تغذیه سالم و مقوی در افزایش هوش و در نتیجه رشد فکری کودکان تاثیر بسزایی دارد. گاهی اوقات عدم آگاهی والدین از خواص و یا مضرات انواع غذا در رژیم غذایی فرزندان منجر به کاهش وزن و فعالیت های کودکان می شود.  تغذیه مناسب علاوه بر سلامتی جسمی تا حدودی بر روی سلامتی روانی افراد نیز تاثیرگذار است. چون برخی از مواد غذایی نشاط آور می باشند و بلعکس برخی نیز بدلیل ارتباط مواد موجود در ساختار مواد غذایی با سن و حساسیت افراد مختلف موجب ایجاد مشکلاتی در دستگاه گوارش آن ها می شود. بنابراین در هر سنی و با توجه به شرایط جسمانی افراد بهتر است رژیم غذایی رعایت شود تا بتوان از لذت غذا خوردن و سلامتی بهره مند شویم. شما کاربران گرامی می توانید با مطالعه مقالات تغذیه کودک بر دانسته های خود در ارتباط با تغذیه و سلامت بیفزایید.

اخبار و تازه ها
قبلی 1 2 3 4 5 بعدی
1394/11/06 10:22

تغذیه شیرخواران پایان شش ماهگی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معمولا تا پایان شش ماهگی تغذیه کودک,صرفا باشیر مادرصورت میپذیرد و دراین زمان کودک,نیازبه,هیچ ماده غذایی دیگری ندارد تغذیه باشیر مادرنیازهای تغذیه ای و روحی کودک,را برطرف می کند. تغذیه تکمیلی,بایستی  برحسب میل و تقاضای شیرخواران، ادامه داشته و حتی دفعات تغذیه باشیر مادرافزایش می یابد.

دوهفته پس ازتولد بایستی ویتامین A+D و بنا بنظر پزشک ازچهار ماهگی قطره آهن نیزبه,کودک'خورانده شود.اما باتوجه بمیزان رشد کودک'و منحنی رشد او دربرخی مواقع ممکن است شروع تغذیه تکمیلی, از4 یا 5 ماهگی آغازشود.

درتغذیه تکمیلی, شیرخواران به,نکات زیر توجه نمایید:

 1. غذای کمکی باید بعدازتغذیه باشیر مادربه،شیرخواران داده شود. و غذا قبل ازشیر دادن نبایستی به,کودک'داده شود.
 2. اضافه شدن نوع و میزان مواد غذایی باید بصورت تدریجی باشد.
 3. ابتدا یک نوع ماده غذایی به،غذای شیرخواران اضافه کنید و سپس ترکیب آنرا به,چند نوع برسانید.
 4. تغذیه تکمیلی،ابتدا باید ازیک،قاشق،مرباخوری آغازگردد و بتدریج زیاد شود بجز زرده تخم مرغ بایک نخود شروع می شود).
 5. غذا بایستی رقیق باشد ولی ازشیر مادرکمی غلیظ تر باشد و بتدریج غلیظ تر گردند.
 6. معمولا بین 5 تا 7 روز برای اضافه کردن غذای جدید فاصله قرار دهید زیرا باعث مشخص شدن ناسازگاریهای تغذیه ای میگردد و باعث تطابق دستگاه گوارش شیرخوار به، مواد غذایی جدید میگردد.
 7. درتهیه تغذیه تکمیلی'تا حد امکان تنوع بخرج دهید.

شروع تغذیه تکمیلی'درماه هفتم:

شروع تغذیه تکمیلی'توسط فرنی برنج صورت میپذیرد و میزان آن درروز اول ابتدا یک'قاشق' مرباخوری است که بتدریج مقدار و دفعات آن بیشتر میگردد بطوریکه درروز دوم یک"قاشق" مرباخوری ظهر و یک,قاشق, عصرو روز سوم سه"قاشق" ظهر و عصر و شب هر بار یک'قاشق' مرباخوری ودرروز چهارم 4 مرتبه(صبح، ظهر، عصر و شب هربار یک'قاشق' مرباخوری درروز پنجم به8"قاشق" که صبحها، ظهر، عصرو شب هر بار 2'قاشق' مرباخوری و درروز ششم و هفتم به12,قاشق, مرباخوری (صبح، ظهر، عصر و شب هر بار 3قاشق) میرسد.

نکات:       

 1. درزمان شروع تغذیه تکمیلی'دادن آب جوشیده شده نیزبه'کودک'آغازمیگردد.
 2. بعلاوه قطره مولتی ویتامین ویا ویتامین A+D بمیزان 25 قطره و یا 20 قطره و بنا بنظر پزشک  قطره آهن بمیزان 15قطره ویا 2 برابر وزن نوزاد ضروری میباشد.
 3. درمورد  قطرهایی که دارای  مولتی ویتامین و هم آهن هستند 30 قطره درروز کافی است ودیگر نیازبه،قطره ویا شربت آهن بطور جداگانه نمی باشد.
 4. استفاده ازقطره آهن و مولتی ویتامین برای شیرخوار تا 2 سالگی پیشنهاد میگردد.
 5. پس ازدادن قطره و شربت آهن به،کودک' کمی آب جوشیده نیزبه'او بدهید و دندانهایش را باپارچه  یا مسواک پاک کنید.

 

به،طرز تهیه فرنی و حریره بادام توجه کنید.

منبع

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  64
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  54
دیروز :  26
کل مشاهده :  61763