خواب کودکان

خواب کودکان در میزان سلامتی و رشد جسمی کودکان تأثیر قابل توجهی دارد. همچنین زمان خواب آن ها نیز بر روی نحوه انجام فعالیت های روزانه، دقت، تمرکز ​و هوشیاری بچه ها اثر مستقیمی می گذارد. آن ها با دیر خوابیدن انرژی لازم برای بازی کردن و یا درست انجام دادن تکالیف و کارهای خود را از دست می دهند. کودکان ذهن کنجکاوی دارند به همین دلیل زمان بیشتری از روز را به دور از آرامش فکری و ذهنی به سر می برند. بهترین زمان به آرامش رسیدن آن ها هنگام خواب است. از این رو بهتر است وسایل اتاق خواب کودک را طوری انتخاب نمایید که دارای رنگ بندی زیبا و آرامش بخش باشد و حس کنجکاوی آن ها را کمتر برانگیزد. از راهکارهای حفظ آرامش کودکان، نوشاندن شیر قبل از خواب و یا  قصه گویی به آن ها است. زیرا قصه خواندن در افزایش آگاهی، درک بهتر آنها از محیط و فراهم کردن اوقاتی آرامش بخش کمک شایانی می کند. جالب است بدانید رعایت کردن ​موارد گفته شده هنگام خواب کودکان در کاهش ترس و اضطراب ​آن ها تاثیر بسزایی دارد. شما کاربران گرامی می توانید با مطالعه مقالات زیر در زمینه خواب کودکان به نکات جالبی در رابطه با خوابیدن فرزندانتان دست یابید.


1394/12/18 09:50

خوابیدن کودک در اتاق خواب خودش

 

 

 

 

 

بسیاری از پدر و مادرها مشکلاتی برسر خوابیدن کودک در اتاق خواب خودش و جدا کردن اتاق خواب خردسال خود دارند. بیشتر این مشکلات خواب کودکان از همان دوران نوزادی و نوپایی سرچشمه میگیرد. اگر برنامه خواب کودک در تا دوسالگی تنظیم شود کودکان در دوران خردسالی و سنین بزرگتر در این زمینه دچار مشکل نخواهند شد .
کودکان معمولا با بهانه های مختلف حاضر به خوابیدن در اتاق خواب خود نمیشوند و والدین بهر دلیلی وجود کودک را در رختخواب خود تحمل میکنند . جدا کردن اتاق خواب کودکانی که مادر خانه دار دارند تا دوتا دو سال و نیم  بایستی صورت بگیرد و کودکانی که مادر شاغل دارند میتوانندسه  تا سه سال و نیم  نیز صبر کنند البته کودک نبایستی در رختخواب پدر و مادر بخوابد بلکه باید جای خواب جداگانه ای برای او در نظر گرفته شود .
برای خواباندن کودک در اتاق خواب خودش کارهای زیر را انجام دهید :
-برای خواب کودک برنامه مشخصی در نظر بگیرید: کودک بایستی از زمان مشخصی خود را برای خوابیدن آمائه کند . حتی اگر خوابش نمی آید . معمولا یکساعت پیش از خواب کودک را حمام کنید . سپس مسواک زده و بعد از آن اورا به اتاق خوابش راهنمایی کنید.
-کنار کودک بمانید و برایش قصه تعریف کنید و یا کتاب بخوانید . روزهای ابتدایی جدا کردن کودک بهتر است در اتاق خواب کنار تختش بنشینید . و کم کم فاصله خود را از تخت او بیشتر کنید . ممکن است شب‌های اول بسیار سخت باشد. کودک هزار بهانه میتراشد  تا خودش را به تخت پدرو مادر  برساند د. شاید او پشت در اتاق شما بخوابد تا نشان دهد نمی‌خواهد از شما جدا شود. اما صبوری در این زمینه میتواند شما را سریعتر به مقصود برساند .

برای اینکار بهتر است :

– کودک  را درون  تختش خوابانده ، در آغوش گرفته ، ببوسید و  به او بگویید که  وقت خوابیدن  است و بعد نزدیک تخت روی زمین قرار بگیرید بهیچ عنوان درون  تختخواب کودک نروید یا لب آن ننشینید و یا عضوی از بدن مانند دست یا موی خود را به کودک ندهید.
–صورت مادر یا پدر نباید  را بطرف  کودک تا او نتواند  به چشم‌های شما نگاه کند. به کودک بگویید  که زمان خواب است و بایستی چشم‌هایش را ببندد.
–چراغ ها را خاموش کنید و اگر کودک علاقه دارد برایش چراغ خواب بگذارید .
-برای کودک قصه بگویید یا کتاب بخوانید و پس از آنکه تمام شد دیگر با او حرف نزنید تا کودک بخواب رود .
–همه اینکارها را هر شب تکرار کنید و فاصله خود را از تخت کودک بیشتر کنید تا به پشت در اتاق برسید .
–کودک بعد از تکرار  نشستن پدر و مادر بیرون  اتاق خوابش ، یاد می‌گیرد که خودش به تنهایی بخوابد. اما برای ایجاد این بایستی صبر و حوصله بخرج دهید و زمان صرف کنید .

نکات زیر را رعایت کنید:

– جدا کردن اتاق خواب کودک در سنین خردسالی باید بتدریج و با صبر و حوصله صورت گیرد . شاید برخی از افراد از ابتدا اتاقی را برای نوزادشان در نظر بگیرند و از همان ابتدا اقدام به خواباندن نوزاد در اتاق خودش بکنند . در این موراد از ابتدا کودک به خوابیدن در اتاق خودش عادت دارد اما در سنین بالاتر بایستی حتما بتدریج این مساله حل شود.
-پیش از انجام دادن اینکار با کودک صحبت کنید و او را از نظر ذهنی آماده کنید . کتابهایی در این زمینه برایش بخوانید .
–اگر در طول دو هفته اول علائم اضطرابی مهمی به چشم نیامد، برای هفته سوم مادر پس از خواباندن کودک در اتاقش به اتاق خواب خود برای استراحت می‌رود. در این شرایط وجود چراغی که مسیر راه کودک را برای رسیدن به اتاق مادر روشن نگه دارد الزامی است.
–صبوری و مدیریت درست ، به دور از دلسوزی‌و نگرانی‌  و اضطراب شرط اصلی در تحقق تغییر این عادت است. زیرا اضطراب ازمادر به کودک نیز انتقال میابد .
ـ از تخت خواب مناسب و استاندارد برای کودکان خردسال استفاده کنید . مناسب ترین تخت خواب  تختهای با اندازه بین تخت نوزاد و تخت نوجوان. تخت خواب کودک بایستی راحت  باشدو تشک مناسب داشته باشد و مورد علاقه کودک باشد .
ـ  اگر بعد از خواباندن کودک بیدار شد و به رختوخواب شما آمد با وجود خستگی ، کودک را به اتاقش برگردانید. و به او یادآوری نمایید «عزیزم  تو باید توی اتاق خودت بخوابی».

نکات بیشتر

ـ ترس‌و نگرانیهای فرزند خود را ریشه یابی کنید .احساساتش را نادیده نگیرید و درباره آنها باهم گفتگو کنید.
ـ به او بگویید که حیوانات جنگل هرگز نمی‌توانند وارد اتاق خوابش شوند. هیولا واقعی نیست و اگر فکر می‌کنید بعضی از قصه‌های خیالی می‌توانند برداشت غلطی برای کودکتان ایجاد کنند آنها را نخوانید.
ـ لیوان آبی  کنار تخت کودک قرار دهید از بهانه کودکان برای بیرون آمدن از اتاق خواب تشنگی میباشد .
ـ پیش از خوابیدن کودک را به دستشویی ببرید تا با آرامش بخوابد.
ـ ممکن است در پروسه جدا کردن اتاق خواب کودک ،ممکن است  کودک دچار شب ادراری نیز بشود. هرگز با عتاب و تحقیر واکنش نشان ندهید و این شرایط را تحمل کنید.
ـ دو یا چند تغییر همزمان را برای کودک انجام ندهید . مثلا  از پوشک گرفتن کودک و یا از شیر گرفتن کودک همزمان با جدا کردن اتاق خواب او نباید باهم صورت گیرد .

منبع

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  137
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  1
دیروز :  21
کل مشاهده :  27885