اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/09/30 13:45

غذا خوردن کودک دو ساله

 

 

 

 

 

 

 

کودک آنلاین: کودک دو ساله شما چه خوش‌اشتها باشد و چه بد اشتها، احتمالاً در طول سال دربارۀ آنچه می‌خورد و زمان و نحوۀ خوردنش نگرانی‌هایی خواهید داشت. اگر نگران این باشید که آیا رژیم غذایی که در اختیار کودکتان قرار می‌دهید مغذی هست یا نه، ممکن است در رابطۀ غذایی بین خود و فرزندتان مشکلاتی ایجاد شود.
علاوه بر آن حتی اگر نسبت به غذاهایی که انتخاب می‌کنید مطمئن هستید، ممکن است فرزندتان نخواهد آن طوری که شما می‌خواهید، بخورد.
کودک دو ساله روی صندلی بلند خود، سر میز یا بر سر سفره کنار والدین خود می‌نشیند و می‌تواند بخش عمده‌ای از خوردن را خود بر عهده بگیرد؛ گرچه این کار را با مهارت فوق‌العاده‌ای انجام نمی‌دهد. احتمالاً ترجیح می‌دهد به‌جای قاشق و چنگال از دست خود استفاده کند و اگر مقدار زیادی غذا در اختیارش قرار بدهید به‌جای خوردن با آن بازی می‌کند.
اغلب اوقات والدین از ریخت‌وپاش کودک هنگام غذا خوردن احساس ناراحتی می‌کنند. ممکن است ترجیح بدهند خود به او غذا بدهند یا هنگامی‌که کودک مشغول خوردن است، آداب سفرۀ او را اصلاح کنند.
این رویکردها ممکن است سبب بی‌میلی یا مقاومت کودک هنگام غذا خوردن شود. پس بهترین روش برای آموزش آداب سفره به کودک دو ساله این است که برای او یک الگوی رفتاری مناسب در نظر بگیرید و از وسایلی که برای کودک طراحی‌شده است و کار را ساده‌تر می‌کند استفاده کنید تا فرزندتان به‌تدریج آداب خود را بیاموزد.
از غذاهایی که به‌راحتی می‌توان با انگشت برداشت یا در قاشق یا چنگال نگه داشت، حجم کوچکی در اختیار کودکتان قرار دهید. غذا را در بشقاب نشکنی قرار دهید که لبه‌دار باشد یا فضای داخل آن تقسیم‌بندی شده باشد تا فرزندتان بتواند با فشار آوردن بر لبۀ بشقاب، غذا را داخل قاشق خود کند.
لیوان‌های کوچکی را امتحان کنید که دستۀ آن به‌اندازۀ دست فرزندتان باشد. کودک دو ساله باید بتواند فنجان یا لیوان کوچک را در دست بگیرد و اگر ارتفاع آن را تا بیش از 2 تا 3 سانتی‌متر از مایع پُر نکنید، معمولاً می‌تواند بدون آنکه آن را بریزد، بخورد.
وقتی کودکتان سعی می‌کند خودش غذا بخورد او را تشویق کنید و بگویید که چقدر بزرگ‌شده است، اما اگر کثیف کاری کرد او را سرزنش نکنید. اگر نوشیدنی خود را ریخت، سعی کنید خیلی عادی برخورد بکنید، بگویید آخ و درنهایت اجازه بدهید فرزندتان به شما در تمیز کردن کمک کند.
اگر به نظر می‌رسد که فرزندتان هنگام شیر شدن غذای خود را می‌ریزد یا پرت می‌کند به‌دقت مراقب او باشید تا اولین نشانۀ سیر شدن را در او متوجه شوید. بگویید: خوب، سیر شدی؟ اگر تأیید کرد ظرف‌های غذا را ببرید.
اگر پیش از آنکه بپرسید چیزی پرت کرد، همان عبارت را به‌صورت خبری بر زبان بیاورید (خوب سیر شدی)، ظرف‌های غذا را ببرید و بگویید: تمام شد، و او را از صندلی خود زمین بگذارید.
برای برنامه‌ریزی غذایی فرزند دو ساله خود لازم است انواع و میزان غذاهایی را که برای تغذیۀ خوب نیاز دارد، بدانید.
اصول زیر به شما کمک می‌کند تا برای غذاها و میان وعده‌های روزانۀ او برنامه‌ریزی کنید:
محصولات لبنی
سه وعده در روز که هر وعدۀ آن برابر یک لیوان شیر یا ماست و سی گرم پنیر است. اگر فرزند دو سالۀ شما کم‌اشتها است، شیر او را به دو لیوان در روز تقلیل دهید.
غلات
روزانه دست‌کم پنج وعده شامل نان، برنج، ماکارونی، غلات یا دانه‌های دیگر. وزن مواد خشک باید برای هر وعده پانزده گرم باشد. بدین ترتیب یک لیوان غلات خشک و نصف لیوان برنج پخته از نظر غذایی با هم برابرند.
میوه‌ها
دو وعده در روز، شامل یک میوۀ تازه با اندازۀ متوسط یا 120 گرم آبمیوه، به‌اضافۀ 120 گرم میوه یا آب میوۀ سرشار از ویتامین ث. اگر کودک دو سالۀ شما روزانه بیش از سیصد گرم آب‌میوه بنوشد، ممکن است دیگر برای خوردن مواد مغذی اشتها نداشته باشد.
سبزی‌ها
روزانه سه وعده شامل دو قاشق غذاخوری هم سبزی‌های سبز تیره و هم زرد در اختیار او قرار دهید.
پروتئین
روزانه شصت گرم، مثلاً سی گرم گوشت قرمز و سی گرم ماهی یا یک قاشق غذاخوری کرۀ بادام‌زمینی و سی گرم مرغ. اگر کودکی هیچ نوع پروتئین حیوانی مصرف نکند بایستی رژیم غذایی او تحت نظر پزشک باشد. از یک منبع آهن مانند گوشت، حبوبات یا غلاتی استفاده کنید که آهن به آن‌ها اضافه شده است.
اگر مواد موجود در این گروه‌های غذایی را در اختیار کودک قرار دهید، رژیم غذایی او متعادل و سرشار از مواد مغذی موردنیاز برای رشد خواهد بود. اگر دو وعدۀ کوچک از شیرینی‌ها یا مواد چرب بخورد، اشتهایش برای خوردن مواد مغذی کم نمی‌شود، اما اگر به‌صورت منظم میان وعده‌هایی به او بدهید که سرشار از شیرینی یا چربی باشد احتمال اینکه بخواهد غذاهای دیگر را بخورد، کم می‌شود.
بسیاری از بچه‌های دو ساله برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به یک غذا گیر می‌دهند، مثلاً از خوردن سبزی‌ها اجتناب می‌کنند یا فقط ماکارونی بدون سُس گوشت می‌خورند.
والدین می‌توانند کودک خود را تشویق کنند، گول بزنند، به او التماس کنند یا حتی او را مجبور کنند غذاهای دیگر را بخورد، اما بچه‌های دو ساله معمولاً بر اثر چنین فشاری بیشتر مقاومت می‌کنند.
اگر به سلامتی فرزند خود در درازمدت اهمیت می‌دهید می‌توانید عادات تغذیه‌ای سالم‌تری را رواج دهید که میزان چربی‌ها و کلسترول غذا را محدود می‌کند چون این مواد می‌تواند در بزرگسالی امراض قلبی را افزایش دهد.
برنامۀ غذایی گفته‌شده مطابق با توصیه‌های آکادمی طب کودکان امریکا و انجمن قلب امریکا است که هر دو معتقدند برای محدود کردن میزان کلسترول دریافتی، کودکان نباید در هفته بیش از سه یا چهار تخم‌مرغ بخورند و چربی‌های زائد در رژیم غذایی کودکان باید حذف شود.
البته نباید کودکان دو ساله را تحت رژیم‌های محدودکننده قرار داد بلکه باید به آن‌ها اجازه داد همۀ غذاهای توصیه‌شده را به میزان دلخواه خود بخورند.

منبع: کلیدهای رفتار با کودک دو ساله

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  639
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  9
دیروز :  74
کل مشاهده :  109558