اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/10/12 11:17

آشنایی کودک بزرگ با نوزاد

 

 

 

 

 

 

 

 

در ماه آخر بارداری ممکن است بخواهید با کودک درباره نوزاد بیشتر صحبت کنید. فراموش نکنید که کودک با تجربه کردن مستقیم بهتر چیز یاد میگیرد و با این که از راه بازی نیز میتواند چیزهایی بیاموزد بیشتر اطلاعات را درباره نوزاد پس از تجربه عملی به دست می آورد.
اگر کودک هنوز علاقه ای به سخنان شما درباره نوزاد نشان نمی دهد نگران نباشید . کودک ممکن است منتظر تولد نوزاد و دیدار با او باشد.
یکی از راه های آشنایی کودک با نوزاد دیدن آنها در خانه اقوام و دوستان یا در خیابان است. هنگام دیدار یا رو به رو شدن با این نوزادان از مادرشان خواهش کنید تا به کودک شما اجازه دهد او را لمس کند. به او بگویید که کودک شما هم خیلی کوچک خواهد بود.
این نکته را باید بدانید که نوزاد خیلی سریع رشد میکند ولی تا مدت زیادی قادر به کاری نمی باشد و به کمک شما نیاز دارد.
عکس نوزادی کودک را به خود نشان دهید و درباره آن حرف بزنید . به او بگویید که نوزاد به مراقبت زیادی نیاز دارد و پس از تولد به طور پیوسته مشغول گریه کردن یا خوردن یا در خواب خواهد بود. به کودک بگویید که در زمان کوچکی او از وی مراقبت کرده اید و حالا باید از نوزاد هم مراقبت کنید تا زودتر بزرگ شود و همبازی خوبی برای او باشد.
شاید بخواهید برای او یک عروسک بخرید. کودکان به تقلید از بزرگتر ها دوست دارند مامان بازی کنند و یاد بگیرند که چطور پوشک نوزاد را عوض کنند یا با لالایی او را در بغل خود بخوابانند.
پس از تولد نوزاد وقتی مشغول شیر دادن یا تعویض پوشک و مراقبت از او هستید کودک میتواند این بازی را با شما ادامه دهد.
عروسک وسیله خوبی به عنوان جانشین نوزاد است و کودک میتواند احساسات منفی و عصبانیت خود را بر سر او خالی کند. اگر کودک در حال عصبانیت رفتار خشونت آمیزی با عروسک دارد به او بگویید کتک زدن به عروسک اشکالی ندارد ولی نوزاد موجودی واقعی است و با عروسک فرق دارد و نباید او را اذیت کرد.
با استفاده از این عروسک به او یاد دهید که چگونه نوزاد را بغل کند. بهتر است سه قاعده کلی زیر را برای بغل کردن عروسک و نوزاد به کودک خود بیاموزید :
•    وقتی میخواهید نوزاد را بلند کنید یا در بغل بگیرید باید یک بزرگتر حضور داشته باشد.
•    وقتی نوزاد را بغل می کنید باید بنشینید.
•    همیشه زیر سر نوزاد را با دست خود نگه دارید.
طرز صحیح بغل کردن نوزاد را به او نشان دهید. وقتی کودک نشسته است ابتدا عروسک را روی زانوی او بگذارید. به کودک کمک کنید تا یک دست خود را زیر سر نوزاد و دست دیگر را زیر باسن او بگذارد و همیشه مواظب سر نوزاد باشد.
اگر قصد دارید به نوزاد شیر خشک بدهید میتوانید با عروسک تمرین کنید و طرز گرفتن شیشه شیر را به او نشان دهید. بطری را باید به طور مایل نگه دارید تا از بلعیدن هوا جلوگیری کند . با استفاده از بچه عروسکی ، طرز تعویض و پوشاندن پوشک و لباس همچنین وادار کردن نوزاد به آروغ زدن را به او یاد دهید.
البته همه کودکان نمیتوانند در تعویض و پوشاندن پوشک و لباس یک بچه پر جنب و جوش به مادر کمک نمایند ولی این تمرین ها دست کم به آنها یاد می دهد با نیازهای نوزاد آشنایی بهتری پیدا کنند.
درباره نگهداری کودکان و نوزادان کتاب های زیادی نوشته اند ولی بعضی از این کتابها به علت پیچیدگی طرح نامناسب و دشواری متن برای کودک قابل فهم و درک نمی باشند.
کتابی را که میخواهید برای آشنایی کودک با نوزاد بخرید ابتدا ورق بزنید و نگاه کنید. اگر مطالب آن ساده است آن را خریداری نمایید. با کمی ابتکار شما نیز میتوانید یک آلبوم یا کتاب مصور مناسب تهیه کنید و آن را با عکسها و شکل های مناسب تزیین نمایید.
کودک نیز میتواند در کشیدن شکل ها به شما کمک کند. پس از آماده شدن کتاب آن را با هم بخوانید و پس از تولد نوزاد دوباره آن را بخوانید. اکنون فرصت مناسبی است تا درباره تفاوت های نوزاد واقعی با بچه عروسکی و تصورات قبلی کودک درباره نوزاد با او حرف بزنید.

منبع : کتاب فرزند دوم پیامدها و راه حل ها

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  567
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  18
دیروز :  3
کل مشاهده :  109596