1393/05/21 11:45

راهنمای خرید اسباب بازی

در این دوره و زمانه‌ای که انواع اسباب‌بازی‌ها در شکل‌ها و رنگ‌های مختلف و طرح‌ها و مدل‌های متنوع در بازار وجود دارد، ممکن است خیلی‌ها جذب زیبایی و جذابیت‌های ظاهری اسباب‌بازی شوند و از این نکته غافل شوند که همه اسباب‌بازی‌ها برای نوزادان و بچه‌های کوچک، مناسب نیستند.

والدینی که فرزند نوزاد یا شیرخوار دارند، حتما باید درباره ایمنی اسباب‌بازی‌ها اطلاعات کافی داشته باشند و بدانند کدام اسباب‌بازی برای فرزند آنها مناسب و ایمن است. طبق آمار صلیب سرخ آمریکا، سالانه بیش از 2هزار و 800 نفر به علت خفگی‌های غیرعمد جانشان را از دست می‌دهند و طبق همین آمار، بیشتر خفگی‌ها در کودکان به وسیله اسباب‌بازی‌ها و سایر لوازم خانگی رخ می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید کدام اسباب‌‍‌‌‌بازی‌ها برای نوزادان، ایمن و مناسب هستند و چطور می‎توان احتمال خفگی‌های ناشی از بازی با برخی اسباب‌بازی‌ها را در کودکان کاهش داد، هنگام خرید اسباب‌بازی برای کودک‌تان، این نکته‌ها را به خاطر داشته باشید.

 

1.اطلاعات روی برچسب اسباب‌بازی‌ها را به دقت بخوانید.

 

بسیار مهم است که برچسب روی اسباب‌بازی‌های مخصوص نوزادان را بخوانید و به سن پیشنهادی که روی بسته‌بندی اسباب‌بازی ذکر شده توجه کنید. همچنین لازم است بدانید چه اسباب‌بازی‌هایی برای چه گروه سنی مناسب و ایمن هستند. سن پیشنهادی به این دلیل روی بسته‌بندی نوشته شده که شما را در انتخاب اسباب‌بازی برای فرزندتان راهنمایی کند. به دستورالعملی که برای شست‌وشو و تمیز کردن اسباب‌بازی روی برچسب آن نوشته شده نیز توجه کنید. شست‌وشوی نامناسب اسباب‌بازی ممکن است موجب جدا شدن قطعه‌های اسباب‌بازی شود و خطر خفگی را در پی داشته باشد.

 

2.اسباب‌بازی‌هایی با اندازه مناسب انتخاب کنید.

 

نوزادان نباید با اسباب‌بازی‌هایی که قطر آنها کمتر از 4.5 سانتی‌متر است بازی کنند. اجسام و وسایلی در این اندازه برای کودکان در سن پایین و به‌ویژه نوزادان و شیرخواران که عادت دارند اجسام را به دهان ببرند خطر خفگی را به همراه دارد. برای تشخیص اینکه اندازه یک اسباب‌بازی برای نوزادان مناسب است یا نه می‌توانید از یک لوله مقوایی به قطر 5/4 سانتی‌متر به‌عنوان راهنما استفاده کنید. اگر اسباب‌بازی از لوله رد شد یا درون آن گیر کرد به این معنی است که برای نوزادان بسیار کوچک و غیرایمن است.

 

3. دور اسباب ‌بازی‌های دارای اجزای الکترونیکی را خط بکشید.

 

اسباب‌بازی‌هایی با اجزای الکترونیکی برای نوزادان مناسب نیستند. نوزادان نباید با اسباب‌بازی‌هایی با اجزای الکترونیکی بازی کنند یا با باتری تماس داشته باشند. بازی با چنین اسباب‌بازی‌هایی ممکن است موجب برق‌گرفتگی یا سوختگی‌های شدید شود. بلعیدن باتری نیز می‌تواند موجب خفگی و مسمومیت در کودکان شود.

4. اسباب‌بازیهای ریسمان‌دار نخرید.

 

اسباب‌بازی‌های دارای حلقه، طناب و ریسمان و اجزای جدا شونده برای نوزادان خطرناک است. نوزادان نباید با اسباب‌بازی‌هایی که حلقه، طناب یا قسمت‌های جدا شونده‌شان ممکن است به بدن کوچکشان گیر کند و پوست نازکشان بین اجزا بماند، بازی کنند. برای پیشگیری از خطر خفگی، اسباب‌بازی‌هایی که ریسمان، طناب، روبان و نخ‌هایی بلندتر از 35 سانتی‌متر دارند نباید به نوزادان داده شود.

 

5. اسباب‌بازی‌ها را در تخت‌خواب کودک قرار ندهید.

 

اسباب‌بازی‌ها نباید در تخت‌خواب کودک قرار بگیرند. تخت‌خواب باید فقط برای خواب استفاده شود. پیش از قرار دادن کودک برای خواب مطمئن شوید که همه اسباب‌بازی‌ها و سایر لوازم از تخت برداشته شده‌اند. باقی ماندن اجسام و وسایل در تخت‌خواب نوزاد ممکن است به خفگی منجر شود. اسباب‌بازی‌های متحرکی که بالای تخت نوزادان نصب می‌شوند نیز وقتی شیرخوار این توانایی را پیدا می‌کند که بنشیند و به آنها دسترسی داشته باشد باید از روی تخت برداشته شوند.

 

6.درباره ایمنی اسباب‌بازی اطلاعات به دست بیاورید.

 

با تولید اسباب‌بازی‌های جدید لازم است شما هم درباره ایمنی اسباب‌بازی اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. می‎توانید از کتاب‌ها، مجله‌ها، منابع خبری و سایت‎های اینترنتی برای به دست آوردن اطلاعات در این زمینه استفاده کنید.

 

7. اسباب‌بازی ایمن بخرید.

 

انتخاب اسباب‌بازی ایمن برای کودکان مسوولیت والدین است. این وظیفه والدین است که به کودکان اجازه دهند تنها با اسباب‌بازی‌های ایمن بازی کنند. برای پیشگیری از آسیب‌ها و حوادث غیرقابل جبران والدین باید این مسوولیت را جدی بگیرند و همیشه در زمان بازی بچه‌ها بر بازی آنها نظارت داشته و آنها را زیر نظر داشته باشند.

 

منبع:www.salamat.com

 


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

شهلا قربانی

با سلام. میخواستم بدونم اسباب بازی هاتون برای کودک 4 ساله مناسب هست؟

پاسخ
فکرآفرین

با سلام و تشکر از بازدید شما از سایت فکرآفرین.
بله، اسباب بازی های فومی برای کودکان 3 تا 8 سال مناسب می باشد.

پاسخ
فکرآفرین

با سلام و تشکر از بازدید شما از سایت فکرآفرین.
بله، اسباب بازی های فومی برای کودکان 3 تا 8 سال مناسب می باشد.

پاسخ
شهلا قربانی

با سلام. میخواستم بدونم اسباب بازی هاتون برای کودک 4 ساله مناسب هست؟

پاسخ