1393/10/20 10:10

ده راز پروش کودکی شاد


1- به کودکتان عشق بورزید :

 

اولین راز پرورش کودکی شاد تمجید از اوست . عشق مطلق والدین مهمترین عامل در شادی کودکان است. وقتی کودکان بزرگ می شوند دانستن اینکه علایق، عقاید، خصوصیات و استعداد هایشان با ارزش تلقی می شود پایه گذار شادی سال‌های بعدی زندگی شان خواهد بود. البته پذیرش کودک به معنای چشم پوشی همیشگی از خطاهایش نیست. یاد بگیرد که عملکرد کودک را نقد کنید نه شخصیت اورا. همچنین آنچه را که از کودک می خواهید به او بگویید نه آنچه را که نمی خواهید.

 

2- نه، من نمی توانم را به بله، من می توانم تبدیل کنید :

 

وقتی کودک شما بداند که به او اطمینان دارید و باورش کرده اید احساس می کند که دست یافتن به همه چیز برایش امکان پذیر است. افکار کودک نسبت به خود بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین والدین باید افکار مثبت به کودکان خود القا کنند. وقتی که در مدرسه ابتدائی،‌ معلم پسر مک بلدسو نویسنده کتاب پروش فرزند با متانت به او گفت که هیچ استعدادی برای بازی فوتبال نداری، وی به پسر سرزنش شده اش گفت که هرگز اجازه ندهد کسی به اهداف و رویاهایش راه پیدا کند. امروز پسر او بازیکنی حرفه ای در یکی از تیم های مطرح کشور است. القائات فکری مثبت بلدسون در ذهن پسرش زندگی او را متحول کرد.

 

3- مقررات منصفانه وضع منید و به آنها پایبند باشید :

 

کودکان کم سن و سال با احساس امنیت، ‌شاد می شوند. فرض کنید که در بالای آبشار مرتفعی ایستاده اید درصورتی از ایستادن در آنجا لذت خواهید برد که حفاظی در برابرتان باشد، در غیر این صورت دچار اضطراب و خواهید شد. کودکان هم اینگونه اند. وقتی که چارچوب محکمی برای رفتارهایش وجود داشته باشد، ‌آنها پیشرفت می کنند. در حقیقت کودکان در جستجوی ساختارند.

 

4- ابعاد مثبت را برجسته کنید :

 

به کودک خود بفهمانید که هیچ مشکلی وجود ندارد، که به اتفاق هم نتوانید آن را حل کنید. همچنین به او بیاموزید که خوشبین باشد. اگر اتفاق بدی افتاد، با صدای بلند فکر کنید و بگذارید او افکار شما را بشنود (وای نه باورم نمی شود که این اتفاق افتاده، اما درستش می کنم، چیز مهمی نیست) یادگیری خوشبینی مهم است زیرا کودک مشتاق و آرزومند به احتمال زیاد در بزرگسالی شاد خواهد شد. افراد ناراضی و ناخشنود بر حوادث منفی زندگی متمرکز می شوند، ‌درحالی که افراد شاد به وقایعی می اندیشند که چشم انداز بهتری از آینده به آنها می دهد.

 

5- حلقه شادی کودکتان را کامل کنید :

 

والدین در پی معلمان و مربیانی هستند که بتوانند حلقه شادی کودکانشان را کامل کنند. به کودکتان کمک کنید ارتباطات دوستانه اش را حفظ کند و گسترش دهد. داشتن ارتباطات قوی و مهارت برقراری آن از شروط اصلی شاد زیستن در آینده است.

 

6- کودکان را به تحریک بیشتر وادارید :

 

کودکان امروز سنگین وزن ترند و این برای سلامت و شادابی آنها مضر است. کودکان چاق، در مقایسه با سایر کودکان، ‌اعتماد به نفس کمتری دارند و افسرده ترند. اگر کودکان سرگرمی‌های پر تحرک خارج از خانه را جانشین فعالیت های کم تحرک خانگی کنند و به جای غذاهای آماده ای که فاقد ارزش غذایی است، ‌غذاهای سالم و طبیعی بخورند، از فوائد شاد زیستن بهره خواهد برد. کودکی که خوب غذا می خورد و ورزش می کند مغزش موادی شیمیایی به نام اندروفین ترشح می کند که به او احساس شادی می بخشد. با فراهم کردن میان وعده های طبیعی از جمله میوه های تازه فصلی،‌ پرهیز از قرار دادن تنقلات در دسترس کودکان و جانشین کردن غذاهای سالم خانگی به سلامت کودک خود کمک کنید. کودکتان را به انجام دادن ورزش و سرگرمی‌های خارج از منزل تشویق کنید. بازی با سایر کودکان قدرت خلاقیت خلاقیت کودکتان را تقویت می کند و مهارت های اجتماعی را به او می آموزد .

 

7- شادی را در جعبه یادگاری ها ذخیره کنید:

 

اشیای مورد علاقه کودکتان، عکس ها، کارت پستال ها، یادگاری ها، کاردستی هایی را که یاد آورد خاطرات شاد برای کودک هستند داخل جعبه ای قرار دهید. هرگاه کودکتان بیمار است یا غمگین و لبخندی ساده نیاز دارد، ‌آنها را از جعبه بیرون آورید و به او نشان دهید.

 

8- لحظات جادویی ارتباط را بیابید :

 

اخیراً مطالعه ای بر روی 2000 کودک 5 تا 17 ساله انجام شده است. از آنان پرسیده شد که خواهان چه چیزی هستند که با پول نمی شود خرید. همه آنها در پاسخ گفته بودند که والدین و توجه آن‌ها هستند. کودکان ما می خواهند که به آنها فکر کنیم، برنامه هایی ترتیب دهید که همه اعضای خانواده بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند. کوهنوردی،‌ پیاده روی و ...‌ .کودکان را در فعالیت های روزمره تان مانند انجام دادن کارهای خانه، خرید و آبیاری باغچه شریک کنید.

 

9- ژن تلاش دوباره را به کودک خود منتقل کنید :

 

کودک شما همه فکر و ذهنش این است که شاگرد اول کلاس شود، ‌ولی در این رقابت همکلاسش برنده شده است. یک راز اصلی شاد زیستن برخورداری از قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است. سعی نکنید کودک خود را از همه ‌ناراحتی ها دور نگه دارید. به او کمک کنید بیاموزد چگونه با آنها مواجهه شود. اگر شکست درسی یا غیر درسی او را ناامید کرده، ‌کمک کنید تا هرچه سریع تر به وضعیت عادی خود برگردد. تشویق کنید تا احساسات خود را در قالب نوشته یا نقاشی بیان کند. شما الگوی کودکتان هستید. مطمئن شوید که الگوی مناسبی در مقابل اوست و روحیه خود را در هیچ شرایطی نبازید.

 

10-در او شگفتی ایجاد کنید :

 

هنگامی که کودک با چیزی بزرگتر از خودش مواجه می شود، ‌خواه پدیده ای فیزیکی باشد یا معنوی، احساس رضایت خاطر می کند. با کودکان درباره عقاید خود، خداوند و مقدسات دینی صحبت کنید لازم نیست که او همه ‌جزئیات را درک کند. با او در جنگل قدم بزنید، ‌به ستارگان خیره شوید. احساس مراقبت و توجه در کودکان را پرورش دهید.

 

پیام عشق برای کودکان

 

1- بگویید که دوستش دارید:

این جمله باید اولین چیزی باشد که کودکتان صبح ها، پس از بیدار شدن از خواب می شنوند و نیز آخرین جمله ای باشد که پس از شنیدن آن به خواب می رود. موقع دعوا و مشاجره و هر زمانی که انتظارش را ندارند بگویید که دوستش دارید.

 

2-در آغوشش بگیرید.

هیچ مانعی برای در آغوش گرفتن کودکتان وجود ندارد.

 

3- لمسش کنید:

آرام به پشت او بزنید، بازوهایتان را دور شانه هایش حلقه کنید، موهایش را به هم بریزید.

 

4-در بازی اش شریک شوید :

توپ بزنید، برای پرندگان دانه بریزید باد بادک هوا کنید و با او مسابقه دهید.

 

5-گوش دهید،‌ واقعاً گوش دهید :

درحین گوش دادن جملاتی به زبان بیاورید که نهایت توجه تان را به صحبت های او نشان دهید. مانند (وای چه جالب) ( من اصلاً نمی دانستم ) (بیشتر در این مورد توضیح بده )

 

6- بدون به زبان آوردن کلمه ای با او حرف بزنید :

به تماشای بازی او در مدرسه یا زمین بازی بنشینید. لحظه هایی که به شما نگاه می کند یا نگاهتان باهم تلاقی می کند، ‌به او لبخند بزنید. علائم خاصی برای رابطه تان تعریف کنید که فقط خودتان دونفر معنی آنها را بدانید.

 

منبع:  http://www.beytoote.com


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :