رشد

رشد در هر شاخه ای بیانگر نحوه عملکرد موضوع مورد تحقیق می باشد. آمار و ارقام مرتبط با نمودارهای رشد در نتیجه گیری و بررسی عملکرد و عوامل شاخه مورد بحث تآثیر بسزایی دارد. اما از انجا که سلامتی افراد جامعه نقش مؤثری در بهبود کیفیت زندگی جامعه بشری دارد. لذا یکی از موضوعات مهم و اساسی در زمینه رشد، رشد فکری و جسمی کودکان می باشد. به همین علت از شما کاربران گرامی دعوت می نماییم تا با انتخاب عنوان مقاله مورد نظر به مطالعه مقالات مرتبط با رشد که با محوریت موضوع کودکان تهیه شده است بپردازید.

1395/02/14 08:52

در خانه رشد قد کودکتان را غربالگری کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شیر مادر کامل ترین و مهم ترین منبع غذای کودک در 6 ماه اول است. بعد از (6) ماه می توانید به او غذای مکمل هم بدهید. تا (3) سالگی کودکتان سعی کنید (6-5)وعده در روز به او غذا بدهید و در غذای او از شیر مادر، میوه ،سبزی های زرد ،نارنجی، سبز کدو حلوایی و … طالبی ،خرما ،آلو، زردآلو و … استفاده کنید

تغذیه غنی از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌ها بسیار برای رشد قدی فرزندان ما در سنین رشد ضروری می‌باشد.

قد کودک در سال اول تولد 25 سانتی‌متر اضافه می‌شود یعنی اگر طول قد او هنگام تولد 50 سانتی‌متر باشد در پایان یک سالگی حدود 75 سانتی‌متر است و از سن دو سالگی هر سال حدود 7-6 سانتی‌متر به طول قد اضافه می‌شود. به عبارت دیگر در پایان 4 سالگی حدود 100 سانتی‌متر است.

تغذیه غنی از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌ها بسیار برای رشد قدی فرزندان ما در سنین رشد ضروری می‌باشد.

تغذیه و قد کودک
چند فاکتور در رشد قدی کودکان ما بسیار حائز اهمیت است: پروتئین، ماده معدنی روی، آهن، کلسیم، کربوهیدرات و چربی. میزان انرژی مورد نیاز بدن در کودکان تا دو سالگی 100 کالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و از 10-2 سالگی 1000 کالری به علاوه100 کالری به ازای هر سال از زندگی است. دریافت کالری کافی برای رشد قدی بسیار حائز اهمیت است.

پروتئین
پروتئین حدود 20-15 درصد سبد غذایی روزانه است که برای کودکان 10-1 سال 2-2/1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن لازم است. بطور مثال یک کودک 20 کیلوگرمی روزانه 40-24 گرم پروتئین نیاز دارد.

مقدار پروتئین موجود در گروه‌های غذایی

مقدار

مقدار پروتئین به گرم

تخم‌مرغ

شیر و ماست

گوشت خورشتی

ساق مرغ

عدس

یک عدد

یک لیوان

30 گرم

یک عدد

نصف لیوان

5 گرم

8 گرم

7 گرم

7 گرم

3 گرم

کربوهیدرات و چربی

مقدار کربوهیدرات مورد نیاز در کودکان 60-50 درصد سبد غذایی است که حدود 5 سهم است؛ هر سهم برابر با 30 گرم نان یا 4 قاشق برنج یا ماکارونی یا یک عدد میوه یا نصف سیب‌زمینی است. مقدار چربی موردنیاز کودکان حدود 25 درصد سبد غذایی است که چربی‌های ضروری برای رشد قدی بسیار اهمیت دارند که در انواع مغزها مانند گردو و پسته، ماهی، جگر و کره یافت می‌شود: روغن زیتون، کره بادام زمینی و روغن کنجد بسیار حائز اهمیت است.

کلسیم
کلسیم مهم‌ترین ماده معدنی در رشد قدی کودکان است که برای رشد استخوان‌ها بسیار اهمیت دارد و قابل ذکر است که با مواد غذایی حاوی اسید اگزالیک یا اسید فیتیک مانند عدس، بادام‌زمینی، بامیه و شکلات نباید مصرف شود زیرا جذب آن در بدن کاهش می‌یابد. مقدار کلسیم مورد نیاز در کودکان 800-600 میلی‌گرم روزانه است. هر لیوان لبنیات (شیر و ماست) حاوی 300 میلی‌گرم کلسیم است. کشک بالاترین کلسیم را دارد و در هر لیوان آن 400 میلی‌گرم کلسیم است.

روی
روی نیز در رشد قدی کودکان و افزایش اشتهای آنها موثر است کودکان 10-2 ساله روزانه 5-3 میلی‌گرم روی نیاز دارند. هر 100 گرم جگر، گوشت قرمز و عدس بین 4-5/3 میلی‌گرم روی دارد.

آهن
آهن برای هوشیاری کودکان و افزایش قد مفید است. کودکان روزانه حدود 10 میلی‌گرم آهن نیاز دارند.
هر 100 گرم جگر و پسته حدود 7-6 میلی‌گرم آهن دارند که برای کودکان بسیار مفید می‌باشد.
در صورت کوتاهی قد در فرزندان دلبندتان روزانه شربت روی (زیر نظر پزشک یا متخصص تغذیه) توصیه می‌گردد. چاقی سبب زودتر بسته شدن صفحه رشد و کوتاهی در کودکان می‌گردد.

نتیجه‌گیری
جهت تعادل در رشد قدی کودکان، والدین عزیز باید سبد غذایی روزانه کودک را غنی از مواد غذایی مفید ذکر شده نمایند و هر سه ماه یکبار زیر نظر متخصص تغذیه، مربی بهداشت یا پزشک، میزان قد و وزن آنها ارزیابی گردد.

منبع

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  64
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  1
دیروز :  5
کل مشاهده :  42612