Clicky

خلاصه خبرها
اخبار و تازه ها
1394/02/17 09:33

سیم کارتی برای کودکان

به نقل از ایسنا: زمستان سال گذشته بود که وزارت ارتباطات برای صیانت از کودکان و نوجوانان در برابر خدمات نسل‌های سوم و بالاتر تلفن همراه، اپراتورها را مکلف به ارائه سیم‌کارت‌های کودک و نوجوان کرد.

اما اینکه سیم‌کارت کودک چیست و چه تفاوتی باسیم کارت‌های معمولی دارد موضوعی است که ممکن است در ذهن بسیاری از مشترکان سؤال ایجاد کند.

درزمانی نه‌چندان دور سیم‌کارت‌های تلفن همراه تنها برای مواردی مانند برقراری تماس یا درنهایت ارسال پیامک کاربرد داشتند، اما اکنون به‌واسطه ورود اپراتورها به عرصه ارائه اینترنت پرسرعت دیگر شیوه استفاده از تلفن همراه متحول شده و در بسیاری از موارد استفاده از اینترنت برای مشترکان از کارکردهای قدیمی سیم‌کارت پیشی می‌گیرد.

در چنین شرایطی طبیعی است دسترسی کودکان و نوجوانان به سیم‌کارت‌های معمول می‌تواند نگرانی‌هایی در میان والدین آن‌ها ایجاد کند. بر همین اساس چند ماهی پس از ورود اپراتورهای غالب کشور به عرصه ارائه خدمات 3G و 4G، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به‌عنوان بخش قانون‌گذار وزارت ارتباطات اپراتورهای ارتباطی را ملزم کرد تا ظرف مدت شش ماه به ارائه سیم‌کارت‌های مخصوص برای کودکان و نوجوانان بپردازند.

بر این اساس اپراتورها موظف هستند خدمات تلفن همراه را با قابلیت اعمال برخی مدیریت‌ها برای استفاده کودک و نوجوان برای یک یا چند دسته از خدمات تلفن همراه نظیر صوت، تلفن تصویری، پیام کوتاه، پیام چندرسانه‌ای و اینترنت یا اضافه کردن برخی قابلیت‌ها چون امکان تماس خانوادگی یا گروهی بر اساس درخواست مشترک فراهم کنند.

در این زمینه به اپراتورها یادآوری شده که در سیم‌کارت‌های جدید لازم است نحوه نظارت، هدایت و کنترل کودکان توسط اولیای خانواده‌ها، تماس با کدهای خدماتی اضطراری از قبیل 123 و 110 در صورت مواجهه با ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین ترویج اخلاق و آداب استفاده مسئولانه و شرعی از خدمات و محصولات موبایل باند پهن در راستای رعایت حقوق شهروندی دیده شود.

معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دراین‌باره با اشاره به تأکیدات صورت گرفته برای عدم مجوز خریدوفروش سیم‌کارت به افراد کمتر از 18 سال اظهار کرد: مسئولیت هر سیم‌کارت به عهده فردی است که سیم‌کارت به نام او به ثبت رسیده باشد.

صادق عباسی شاهکوه همچنین گفت: اپراتورهای موبایل باید در سیم‌کارت‌های مختص کودکان و نوجوانان، ویژگی‌هایی تعبیه کنند که والدین بر اساس نیاز فرزندان خود این سیم‌کارت‌ها را تهیه‌کرده و در اختیار فرزندانشان بگذارند. همچنین بر اساس این طرح، اپراتورها می‌توانند رنجی از شماره‌های قابل‌واگذاری خود را به کودکان و نوجوانان اختصاص دهند.

اما در مقابل، مشترکان تلفن همراه باند پهن برای این رده سنی نیز دارای مسئولیت‌هایی نظیر حقوقی و مالی خواهند بود. براین اساس مشترکان موظف هستند در صورت فراهم‌سازی امکان استفاده از خدمات تلفن همراه باند پهن موبایل برای فرزندان کودک و نوجوان خود، مسئولیت کاربرد را بپذیرند و بر خدمات‌گیری کودک و نوجوان خود نظارت فعال داشته باشند.

حال در شرایطی که مدتی از مصوبه مذکور و مدت شش‌ماهه اپراتورها برای ارائه این سیم‌کارت‌ها می‌گذرد، از میان اپراتورهای مختلف رایتل موفق به ارائه چنین سیم‌کارتی شده و خدمات خاصی را در اختیار این قشر قرار داده است.

سیم‌کارتی تنها برای اینترنت

اما پیش از عید رایتل برای استفاده از این سیم‌کارت‌ها طرح‌های تشویقی نیز اعمال کرد که بر این اساس علاقه‌مندان می‌توانستند تا پایان فروردین‌ماه سال جاری این سیم‌کارت‌ها را خریداری کرده و از طرح‌های تشویقی آن‌ها بهره‌مند شوند.

مشترکان برای خرید این سیم‌کارت‌ها می‌توانند با مراجعه به صفحه وب‌سایت رایتل نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند تا سیم‌کارت خریداری‌شده پس از مدتی از طریق پست و بدون دریافت هزینه به آدرس ثبت‌شده ارسال شود.

 

همچنین سیم‌کارت کودک تنها امکان استفاده از سرویس دیتا در سایت‌های ذکرشده را دارد و خدمات دیگر شامل سرویس مکالمه و پیامک برای سیم‌کارت کودک در حال حاضر مسدود است.

بنا بر اعلام رایتل، با خرید این سیم‌کارت، سرعت استفاده از اینترنت برای سیم‌کارت کودک، منطبق با سرعت تائید شده برای سیم‌کارت والد خواهد بود.

سیم‌کارت کودک چیست؟

درواقع سیم‌کارت کودک اپراتور سوم یک سیم‌کارت اعتباری رایتل است که تنها امکان استفاده از وب‌سایت‌های ویژه کودکان را فراهم می‌سازد. با استفاده از سیم‌کارت کودک، والدین دیگر نگران صرف زمان‌های طولانی کودکان خود در فضاهای مجازی که مورد تائید آن‌ها نیست، نخواهند بود چراکه باسیم کارت کودک تنها امکان استفاده از خدمات زیر برای کودکان فراهم‌شده است:

نبات : مجموعه‌ای متنوع از داستان، بازی و سرگرمی

کافه رایتل (کارتون و پویانمایی تلویزیونی): دسترسی به حجم وسیعی از کارتون‌ها و پویانمایی‌های آرشیوی و محبوب تلویزیون و دیگر رسانه‌ها

آپارات کودک: مجموعه‌ای متنوع از کارتون‌های ایرانی و خارجی مورد تائید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

برنامه‌های کاربردی "نبات": امکان دانلود این نرم‌افزار با کلیک بر بنر اصلی وب‌سایت نبات وجود دارد.

شبکه پویا: مجموعه‌ای متنوع از پویانمایی‌های حوزه کودک و نوجوان و دیگر وب‌سایت‌های جذاب حوزه کودک

منبع: نی نی بان

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

 مراکز مرتبط با کودکان

 

مراکز مرتبط با کودکان همان مکان های تفریحی متناسب با روحیات کودکان است که برای بازی و سرگرمی بچه ها ساخته می شوند. این مراکز شامل قسمت های مختلف مانند شهربازی، رستوران ها و زمین های بازی می باشد.