تغذیه و سلامت

تغذیه و سلامت کودکان و حتی بزرگسالان وابسته و مکمل یکدیگرند. همانطور که می دانید تغذیه سالم و مقوی در افزایش هوش و در نتیجه رشد فکری کودکان تاثیر بسزایی دارد. گاهی اوقات عدم آگاهی والدین از خواص و یا مضرات انواع غذا در رژیم غذایی فرزندان منجر به کاهش وزن و فعالیت های کودکان می شود.  تغذیه مناسب علاوه بر سلامتی جسمی تا حدودی بر روی سلامتی روانی افراد نیز تاثیرگذار است. چون برخی از مواد غذایی نشاط آور می باشند و بلعکس برخی نیز بدلیل ارتباط مواد موجود در ساختار مواد غذایی با سن و حساسیت افراد مختلف موجب ایجاد مشکلاتی در دستگاه گوارش آن ها می شود. بنابراین در هر سنی و با توجه به شرایط جسمانی افراد بهتر است رژیم غذایی رعایت شود تا بتوان از لذت غذا خوردن و سلامتی بهره مند شویم. شما کاربران گرامی می توانید با مطالعه مقالات تغذیه کودک بر دانسته های خود در ارتباط با تغذیه و سلامت بیفزایید.

اخبار و تازه ها
قبلی 1 2 3 4 5 بعدی
1390/08/20 00:00

تغذیه مناسب زنگ تفریح

در انتخاب خوراکی های زنگ تفریح بهتر است از مواد غذایی فاسد شدنی استفاده نکنید. چون این مواد در دمای بیرون یخچال فاسد می شوند و تعداد باکتری های آنها هر بیست دقیقه دو برابر می شود. بهتر است از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مثل سیب و پرتقال و یا سبزیجاتی مثل هویج و خیار میان وعده های مناسبی هستند.
میان وعده باید به راحتی قابل حمل باشد ، مصرف آن راحت بوده و در زمان کوتاه زنگ تفریح مورد استفاده قرار گیرد . در این خصوص از سلیقه و میل کودک خود نیز جویا شوید و هیچگاه او را به مصرف غذای خاص مجبور نکنید.

-کربوهیدرات های ساده مثل شیرینی ،آب نبات و ... حذف شود.

-از نان ها یا بیسکویت های گندمی ،جو و ...استفاده شود.

-پروتئین برای نگهداری و ترمیم بافت ها و ساخت سلول ها و بافت های جدید مورد نیاز است . ترکیبی از پروتئین حیوانی و گیاهی به شرط آنکه انرژی دریافتی کودک کافی باشد می تواند نیاز بدن را برای رشد تامین نماید . پس بهتر است میان وعده کودک حاوی مقداری پروتئین باشد این پروتئین می تواند گوشت ،پنیر ،تخم مرغ و یا حبوبات باشد.

-حاوی مقداری سبزیجات باشد.

-حاوی مقداری میوه تازه باشد . گذاشتن حداقل یک نوع میوه فصل در کیف مدرسه توصیه می شود.

-در ساعات مدرسه باید مقداری آب یا شیر خورده شود.

-مواد حاوی رنگ و طعم دهنده های مصنوعی و نگهدارنده ها حذف شود.

-البته این نکته را فراموش نکنید که باید اشتهای فرزند خود را در نظر بگیرید و به مقدار لازم هر کدام از مواد فوق را به او بدهید.

-مواد سرخ کردنی ،پر چرب ،تنقلاتی مثل چیپس یا پفک حذف شود.

-آجیل و مغز ها نیز جزء میان وعده های بسیار مفید برای فرزندتان می باشد که علاوه بر تولید انرژی باعث افزایش قدرت فکری کودک می شود.

-انجیر و مغزها از میان وعده های بسیار مقوی و مناسب می باشد.

-نوشیدنی های گاز دار را به کودک خود ندهید ، این نوشیدنی ها به علت داشتن قند زیاد جلوی اشتهای کودک را گرفته و حتی گاهی سبب بلوغ زود رس ،بیش فعالی ،پر ادراری سوءتغذیه و ... می شوند .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
آمار مراجعات
مهمان :  327
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  57
دیروز :  29
کل مشاهده :  65480