تغذیه و سلامت

تغذیه و سلامت کودکان و حتی بزرگسالان وابسته و مکمل یکدیگرند. همانطور که می دانید تغذیه سالم و مقوی در افزایش هوش و در نتیجه رشد فکری کودکان تاثیر بسزایی دارد. گاهی اوقات عدم آگاهی والدین از خواص و یا مضرات انواع غذا در رژیم غذایی فرزندان منجر به کاهش وزن و فعالیت های کودکان می شود.  تغذیه مناسب علاوه بر سلامتی جسمی تا حدودی بر روی سلامتی روانی افراد نیز تاثیرگذار است. چون برخی از مواد غذایی نشاط آور می باشند و بلعکس برخی نیز بدلیل ارتباط مواد موجود در ساختار مواد غذایی با سن و حساسیت افراد مختلف موجب ایجاد مشکلاتی در دستگاه گوارش آن ها می شود. بنابراین در هر سنی و با توجه به شرایط جسمانی افراد بهتر است رژیم غذایی رعایت شود تا بتوان از لذت غذا خوردن و سلامتی بهره مند شویم. شما کاربران گرامی می توانید با مطالعه مقالات تغذیه کودک بر دانسته های خود در ارتباط با تغذیه و سلامت بیفزایید.

اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان

آموزش نظم به کودکان

تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان

تقویت مهارت گوش دادن در کودکان

گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است
انتقاد از کودکان

انتقاد از کودکان

چگونه از کودکان انتقاد کنیم؟
قبلی 1 2 3 4 5 بعدی
1390/08/20 00:00

مصرف میوه و سبزیجات برای کودکان

تنها ماده غذایی که برطرف کننده تمام نیازهای بدن می باشد میوه است. هیچ ماده غذایی وجود ندارد که 80 درصد آب داشته باشد مگر میوه البته سبزیها نیز حاوی مقادیر زیادی آب هستند .
آنچه بچه ها می خورند هم بر سلامت فعلی شان و هم بر سلامت آینده شان تأثیرگذار است. آن ها نیازمند یک برنامه غذایی مناسب برای رشد، سلامتی و غلبه بر بیماری ها هستند. یک برنامه غذایی کامل و مغذی هنگامی است که بچه ها انرژی زیاد داشته باشد.
میوه و سبزیجات برای رشد و سلامت کودکان لازم است. در طول سال و با تغییر فصول میوه های متنوعی به بازار می آیند که این میوه ها باید در برنامه ی غذایی فرزندان گنجانده شوند یعنی اینکه کودکان باید هر روز میوه و سبزیجات در برنامه ی غذایی شان داشته باشند.
میوه ها سرشار از فیبرها هستند و برای همین در برنامه ی غذایی کودکان جایگاه خاصی دارند. فیبرها موادی هستند که مانند ویتامین ها کالری رسان نبوده، جذب بدن نمی شوند و دفع مواد زاید از طریق روده ها را سرعت می بخشند. یشتر میوه ها و سبزیجات حاوی هر دو گروه فیبرها هستند.

میوه و سبزیجات تغذیه ای مناسب برای دانش آموزان
میوه و سبزیجات تغذیه مناسبی برای دانش آموزان در زنگ های تفریح می باشد زیرا منبع بسیار خوبی از انواع ویتامین ها به ویژه ویتامین های A و C و هم چنین فیبر هستند. سیب، زرد آلو، موز، گیلاس، آلبالو، گریپ فورت، انگور، طالبی، نارنگی، پرتغال، هلو، آلو، توت فرنگی و هندوانه، مثال های خوبی از میوه ها هستند. میوه های خشک و برگ ها مثل کشمش، برگ هلو و زردآلو و هم چنین سایر میوه های خشک شده، به خصوص اگر بدون شکر باشد جایگزین مناسبی برای میوه هستند.

با کودکانی که میوه و سبزی نمیخورند چه کنیم
اگر کودکان میوه و سبزی نمی خورند بهترین روش برای خوراندن میوه و سبزی این است که میوه ها را به تکه های کوچک بریده و آن ها را به صورت سالاد میوه در آوریم تا کودک به خوردن آن اشتیاق پیدا کند و یا در غذاهایی که کودک به آن علاقه دارد میوه ها  را قرار داد و یا در داخل بستنی یا ژله، قطعه های خرد شده میوه را گذاشت. همچنین می توان با استفاده از سبزیجات سوپی خوشمزه برای کودک پخت تا به این صورت این دو ماده غذایی ارزشمند در وعده غذایی کودک قرار بگیرد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
آمار مراجعات
مهمان :  74
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  3
دیروز :  2
کل مشاهده :  89062