اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/09/07 12:49

لباس پوشاندن و تعویض پوشک کودک یکساله

از زمانی که کودک یکساله تان بتواند روی پای خود بایستد و چند قدمی بردارد احتمالا از اینکه او را به پشت بخوابانید و لباس هایش را تعویض کنید مقاومت می کند. بعضی اطفال در این گونه موارد دست و پا می زنند، وول می خورند و پدر و یا مادر راب ه ستوه می آورند اما به هر حال باز هم اجازه می دهند کارتان را انجام دهید.
بعضی دیگر برای سر پا ایستادن می جنگند لگد و کتک می زنند گویی شما سعی دارید دست و پایشان را ببندید و ترکشان کنید! از آنجا که بایستی هر روز به دفعات لباس و پوشک فرزندتان را تعویض کنید هر نوع مقاومتی موجب عصبانیت شما خواهد شد.
همانند بسیاری از جنبه های رفتاری کودک درک تحرک او در زمانی که برای غلبه بر سرکشی و تمرد و مقاومت او تلاش می شود شما را به سادگی هر چه بیشتر از این مرحله عبور می دهد.
هنگامی که طفل یکساله تان را سرپا نگه می دارید گویی احساس می کند میتواند بدن خودش را کنترل کند و هنگامی که از او میخواهید دراز بکشد و در طول مدت تعویض لباس یا پوشک آرام و بی حرکت بماند در مقابل خواسته ی شما مقاومت می کند.
اگر او خسته و یا در حال و هوای ناز کردن و خودشیرینی باشد ممکن است همکاری کند. اما اگر احساس استقلال نماید با شما خواهد جنگید. چنانچه واکنش او شما را عصبانی کند این حالت ممکن است به قدری برای او سرگرم کننده و جالب باشد که سعی کند شما را بیشتر تحریک کند!
گاهی پدر یا مادر به قدری عصبانی می شوند که به شدت فریاد میزنند یا حتی کودک را که در مقابل تعویض لباس یا پوشک مقاومت کرده است به باد کتک می گیرند.
بعضی از کودکان در مقابل چنین واکنشی تسلیم می شوند اما عده ای حتی بیش از پیش مقاومت میکنند. بدون توجه به تاثیر یا عدم تاثیر شدت واکنش چنانچه کودکتان برای هر بار تعویض لباس یا پوشکش شما را به از دست دادن کنترلتان تحریک کند این عصبانیت تاثیر مثبتی بر روابط کلی شما نخواهد گذاشت.
هنگام تعویض لباس و پوشک ذهن و حواس کودک زیر یک سال را اغلب اوقات میتوان با یک اسباب بازی از مسئله منحرف کرد. یک جعبه ی موزیک یا وسیله ی دیگری که کودک بتواند در دست بگیرد نیز موثر است.
گاهی هم میتوانید قطعه ای کوچک نوار چسب به سر انگشتان او بچسبانید و تا زمانی که او موفق به جدا کردن نوار چسب شود کار شما پایان خواهد یافت . تعویض لباس او جلوی آینه شگرد دیگری است. اجازه بدهید او خودش و شم را که شکلک در می آورید و آواز می خوانید در آینه ببیند.
اگر کودکتان از دراز کشیدن خوشش نمی آید سعی کنید در حالت سرپا لباس یا پوشک او را عوض کنید . در این حالت میتوان تمام لباس ها و پوشک کودک – مگر پوشک بسیار آلوده- را عوض کرد.
اگر مجبورید در حالت به پشت خوابیده پوشک یا لباس او را عوض کنید و او دست و پا میزند و تقلا می کند با استفاده از یک بازو و آرنج برای بی حرکت نگه داشتن او وزن خود را روی بالاتنه او نگه دارید و به طرف پاهایش بچرخید. یک قیافه (( من واقعا جدی می گویم)) بگیرید و کار خود را به سرعت انجام دهید.
به تدریج که طفل یکساله تان رشد می کند به تقلید از شما و آموختن لباس پوشیدن علاقه مند میشود . جلب همکاری او در پوشیدن شگرد دیگری است که میتواند روش موثری در پوشیدن لباس باشد.
به او اجازه دهید لباس هایش را جمع کند و یکی یکی به شما بدهد. خواندن شعر یا سرود کودکانه روش دیگری است که میتوانید او را به هنگام پوشیدن لباس با آن سرگرم کنید. بد نیست هنگام پوشاندن لباس این جملات را تکرار کنید: (( روی سر ، روی بینی ، بکشش پایین ، حالا درست شد!)) و یا هر شعر و سرودی که به ذهن شما خطور میکند بخوانید تا به این ترتیب بی حرکت ماندن را برای او آسان تر کنید.
در هنگام خرید پوشاک جدید لباسی را برای او انتخاب کنید که به آسانی بتوانید به او بپوشانید در ضمن دکمه ی کمتری هم داشته باشد. در انتخاب لباس در نظر داشتن سادگی و آسایش و نه پیروی از مد لباس پوشاندن را ساده تر می کند.
اگر بتوانید به مقاومت کودک یکساله تان به عنوان بخشی از تلاش کلی او برای کسب استقلال بنگرید و نه اقدامی برای خراب کردن روزتان قادر خواهید بود بیشتر اوقات پوشک و لباس او را با کفایت و لیاقت تعویض کنید.

منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک یکساله

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  315
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  3
دیروز :  30
کل مشاهده :  111507