اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/09/09 10:16

همه مراحل راه افتادن کودک نوپاکودک نوپایی که تازه تصمیم به راه رفتن گرفته است در چند مرحله قادر به راه رفتن می شود که در این مطلب انواع مراحل را برایتان توضیح می دهیم.

یکی از لحظه هایی که از کودکی فرزند خود همواره به یاد خواهید داشت، اولین گام های او برای راه رفتن هستند. راه رفتن یکی از مراحل اصلی در رشد بچه است و والدین برای راه افتادن آنها بی تابی و لحظه شماری می کنند. هر بچه ای خودش و در زمان مناسب راه رفتن را می آموزد و اگر بچه دوست شما زودتر از بچه شما راه افتاده، دلیل نمی شود که بچه تان باید همین الان راه رفتن را شروع کند. علایمی که نشان می دهند بچه آماده راه رفتن شده به این شرح هستند:
کی بچه شروع به راه رفتن می کند؟
بیشتر بچه ها اولین گام های خود را حول و حوش اولین سالگرد تولد خود برمی دارند. ولی بازه سنی راه رفتن بین 9 تا 18 ماهگی متفاوت است. اگر بچه شما موقع راه رفتن از مسیر منحرف می شود نگران نباشید. بعضی از بچه ها هرگز چهار دست و پا راه نمی روند و بلافاصله بعد از بلند شدن از جای خود، راه می روند و این کاملا طبیعی است. آنچه در این سن مهم است، این است که بچه شما از بازوها و پاهایش با هم برای حرکت کردن استفاده کند. اگر بچه شما یکی از این کارها را انجام می دهد، راه افتادن او خیلی دور نیست:
قل خوردن
مدل خرچنگ راه رفتن
از پله ها با کمک دست بالا رفتن
به پیشرفت بچه نگاه کنید. آیا او بیشتر از ماه قبل تلاش می کند؟ آیا بدنش را بیشتر از زمین جدا می کند؟ اگر این طور است، نباید خیلی نگران شوید. اگر در پایان یک سالگی اش او هیچ تلاشی برای بلند شدن از زمین نشان داد، با دکتر حرف بزنید.
چطور بچه را به راه رفتن تشویق کنید؟
اغلب بچه ها به هزار ساعت تمرین عملی از زمانی که خودشان را روی زمین می نشانند تا وقتی که به تنهایی شروع به راه رفتن می کنند، نیاز دارند. برای اینکه بچه را آماده راه رفتن کنید، این مراحل را طی کنید:
از بدو تولد:
مهمترین نیاز بچه برای راه رفتن: عضلات قوی پشت که بچه با بلند کردن سر خود وقتی روی شکم خوابیده پیدا می کند. برای همین کاری کنید که بچه تمرین کافی در زمان بیداری داشته باشد. اسباب بازی و وسایل جالب توجه در اطراف او بگذارید تا برای رسیدن به آنها انگیزه پیدا کند.
وقتی توانست بنشیند:
به او کمک کنید تا تعادل و حرکت خود را با قل دادن یک توپ به جلو و عقب با او حفظ کند. یا یک اسباب بازی جلوی او بگیرید و آن را از یک طرف به طرف دیگر تکان دهید. وقتی او جلو می رود یا دست و پا نشسته راه می رود، گردن، کمر و پاها و دست های او توسعه بیشتری پیدا می کند و کنترل بیشتری پیدا می کند و می تواند خودش را در یک حالت ایستاده قرار دهد و دوباره زمین بخورد.
وقتی توانست بایستد:
اجازه دهید درحالی که دست هایش را گرفته اید جلو شما راه برود و بعضی اوقات یکی از دست هایتان را رها کنید تا بتواند تعادل خود را حفظ کند. یا چند قدم از او فاصله بگیرید و وقتی خودش به تنهایی می ایستد، او را تشویق کنید. تا می توانید او را تشویق کنید.
وقتی می تواند راه برود:
وقتی ایستادن را به خوبی یاد گرفت، ممکن است جای دست هایش را همه جای خانه ببینید. برای اینکه بچه با کمک دیوار به سمت صندلی و میز می رود. به او کمک کنید تا بتواند مسیر اتاق را طی کند. شاید بچه هنوز نتواند وقتی ایستاده، جایی بنشیند که آن را قبل از اینکه راه برود، یاد گرفته است. نزدیک او باشید و می توانید به او کمک کنید تا آرام با دست هایش باسن خود را روی زمین بگذارد. این طور بچه یاد می گیرد بدون آسیب رساندن به باسن، بنشیند.
نکات ایمنی
 بچه تازه راه افتاده شما ممکن است خیلی سریع تر از اینکه فکر کنید شروع به راه رفتن بکند. پس این نکات را فراموش نکنید:
میزهای کوتاه با لبه های تیز را که به سختی می توان آن ها را پوشاند تا از آسیب وارد شدن به بچه خودداری کرد، بردارید. پارگی های بالای ابرو در بین بچه هایی که تازه شروع به راه رفتن می کنند، مرسوم و متداول هستند.
اسبابی که خیلی راحت واژگون می شوند را بردارید. وسایل تزئینی را برداشته و از برادر خواهرهای بزرگ تر بخواهید که اسباب بازی های خود را از روی زمین بردارند. بالای پله ها و پایین پله ها، درهای ایمنی بگذارید و هربار که بچه روی پله هاست، حواستان به او باشد.
تمام وسایل خطرناک خانه را جمع آوری کنید.
اولین کفش های بچه
وقتی بچه داخل خانه است، بهتراست بگذارید که او پابرهنه راه برود. او خارج از خانه به یک جفت کفش نیاز خواهد داشت.
برای انتخاب بهترین کفش:
صبح زود دنبال کفش خریدن نروید. برای اینکه پای بچه 5 درصد در پایان روز بزرگ تر می شود. وقتی می خواهید کفش را در پای او امتحان کنید، بچه باید بایستد. باید انگشت خود را روی نوک انگشت بگذارید و ببینید که فضای کافی در کفش برای تکان خوردن پای بچه وجود داشته باشد.
بگذارید که بچه حدود 5 دقیقه در مغازه راه برود. سپس کفش ها را از پای او در بیاورید و به پای بچه نگاه کنید. اگر کفش به پای او فشار آورده، این کفش مناسب نیست. پای بچه را هرماه اندازه بگیرید. چون پاهای بچه در این مقطع سنی خیلی زود بزرگ می شوند. تقریبا هر دو یا سه ماه یک بار آماده رفتن به کفش فروشی باشید.
هراندازه که به خاطر راه افتادن بچه هیجان زده هستید، سعی کنید به همین اندازه صبور باشید. هربچه زمان خودش را برای یادگیری راه رفتن نیاز دارد. بهترین کمکی که می توانید به او بکنید تشویق کردن و فراهم کردن شرایط ایمن در خانه و منتظر نشستن است.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  370
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  1
دیروز :  60
کل مشاهده :  109439