اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/09/09 10:33

روشی برای دادن قطره آهن به کودکان


نوزادان تا 6 ماهگی آهن مورد نیازشان را در بدن دارند. اما پس از این سن ذخیره به پایان می رسد و خانواده ها باید از این سن تا دو سالگی به فرزندشان قطره اهن بدهند تا ذخیره لازم برای رشد هوشی ، رفتاری ، حرکتی لازم را داشته باشند. مشاهدات نشان می دهد که این قطره باعث پوسیدگی و تغییر رنگ دندان ها می شود. در این مطلب روش صحیح برای دادن قطره به نوزاد را آموزش می دهیم.

تنها عاملی که می ‌تواند به مستعد شدن دندان به پوسیدگی منجر شود، رنگ ایجاد شده به وسیله برخی ترکیبات آهن روی دندان است. تجمع این رنگ روی دندان – به ‌خصوص دندان‌های جلویی فک بالا – سطح دندان را زبر می‌ کند. این زبری و ناصافی می ‌تواند محل خوبی برای تجمع پلاک میکروبی پوسیدگی‌زا در روی دندان و زمینه مناسبی برای ایجاد پوسیدگی دندانی به‌ خصوص در طوق دندان‌های جلویی فک بالا شود.

راه‌حل ساده این مساله، ریختن قطره آهن در عقب دهان کودک است. به این علت که در هر صورت ممکن است مقداری آهن ترکیب شده با بزاق روی دندان کودک بیاید، بهتر است پس از قطره کمی آب به کودک بنوشانیم و یا حتی روی دندان را با پنبه مرطوب پاک کنیم.

در نهایت، رعایت بهداشت دهان کودک به وسیله یک مسواک انگشتی یا مسواک مخصوص شیرخواران و نوپایان که سر کوچکی دارد باعث می‌ شود که کودک با وجود مصرف قطره آهن دندان‌های سفید و سلامت را در کنار بدنی سالم داشته باشد.

در مواردی که کودک کمی دندانش رنگی شده اما هنوز پوسیده نشده است می‌ توانیم به اندازه نصف ناخن انگشت کوچکش خمیر دندان کودک روی مسواک استفاده کنیم و در شبانه روز 2 بار دندان‌هایش را مسواک بزنیم. با این کار معمولا رنگ تیره و ظاهر نامطبوع دندان از بین می ‌رود و دندان تقریبا نمای طبیعی پیدا می‌ کند ضمن اینکه سلامت سایر دندان‌ها نیز حفظ می ‌‌شود.

اکثر خمیردندان‌های کودکان فاقد فلوراید یا حاوی فلوراید کمی هستند اما اگر کودک هنوز قادر نیست که آب دهانش را پس از مسواک به بیرون بریزد، باید اضافه خمیر دندان را پس از مسواک زدن با یک تکه پنبه از دهانش پاک کنیم.

با رعایت این موارد، هم می ‌توانید از رنگ گرفتن دندان کودک جلوگیری کنید و هم او را از فواید آهن بی ‌نصیب نگذارید.

دکتر سلام

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  770
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  15
دیروز :  22
کل مشاهده :  112596