اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/09/17 10:35

راههای امن کردن منزل برای کودک

 

 

 

 

 

 

 

آیا منزلتان از هر حیث و جهت برای فرزند نو پایتان امن است؟ آیا وسایل نوک تیز و خطرناک را دور از دسترس وی قرار داده اید؟

گروه زنان و خانواده، برای تمیز کردن اتاق فرزندتان از شوینده‌های شیمیایی قوی استفاده نکنید.
فضای خانه و به‌خصوص اتاق کودک در ماه‌های آغازین تولد نیاز به ایمن‌سازی دارد. هرچند  اتاق مکانی است که ممکن است مدتی هرچند کوتاه فرزندتان را در آن تنها بگذارید و به کارهایتان برسید، اما به خاطر داشته باشید  خطر همیشه در کمین است و اگر هوشمندانه همه احتمالات ممکن را بررسی نکرده باشید شاید اتفاقی برای فرزندتان بیفتد که برای جبرانش یک‌عمر هم کافی نباشد.

پس پیشنهاد می‌کنیم در چیدمان خانه و اتاق فرزندتان حتماً نکات زیر را مدنظر قرار دهید:
– اسباب‌بازی‌ها را دور از پنجره قرار دهید
اتاق را طوری بچینید که تخت، محوطه بازی کودک یا تمام اسباب با ارتفاع کم که کودک با آن‌ها سروکار دارد دور از پنجره یا تراس باشد. بچه‌ها همچنین می‌توانند از دراور یا هر سکوی دیگری بالا بروند و خود را به پنجره برسانند. برای همین بهتر است چه خانه‌تان اجاره‌ای است چه صاحب خانه‌اید حتماً حصار آهنی روی پنجره یا لبه‌های تراس سوار کنید.
– اسباب‌بازی‌ها را هوشمندانه بچینید
اسباب‌بازی‌ها را در جعبه، سطل یا قفسه‌های بدون در جای دهید، زیرا ممکن است کودک بخواهد وارد کمد اسباب‌بازی‌ها شود و در به سر یا دستش بخورد یا کودک را در کمد زندانی کند.
– تخت کودک را زیاد شلوغ نکنید
اگر کودکتان زیر یک سال است، نباید تخت او را شلوغ کنید تنها چیزی که باید روی تخت این کوچولو باشد یک تشک و بالش کوچک، روانداز و یک تشکچه نواری برای دور تخت است که مبادا سر کودکتان به لبه‌ها بخورد. به هیچ عنوان هنگامی‌که فرزندتان در تختش خوابیده انواع و اقسام بالش و عروسک‌های مختلف را درون تخت کودکتان نچینید. این وسایل می‌توانند کودک چندماهه شما را در خطر خفگی قرار دهند.

– کف اتاق را با فرش پر نکنید
بهترین کف‌پوش برای اتاق کودک کف‌های سخت مثل سرامیک، پارکت و کاشی است، زیرا به‌راحتی با دستمال یا تی از تمام آلودگی‌ها پاک می‌شوند. کف‌پوش‌هایی که از پلیمرهای شیمیایی ساخته شده‌اند هم برای بچه‌ها انتخاب خوبی نیستند. نباید تمام کف اتاق فرزندتان را با فرش‌های چسبیده به هم پر کنید، زیرا تمام گرد و خاک و ذرات معلق هوا در آن جمع شده و هر بار که خودتان یا فرزندتان از روی آن‌ها رد می‌شوید گرد و خاک در هوا بلند می‌شوند و زمینه حساسیت را فراهم می‌کند. تنها یک قالیچه خیلی کوچک و البته قابل شست‌وشو برای وسط اتاق کافی است.
زیر فرش‌های خانه و قالیچه‌هایی که در راهروها انداخته‌اید، ترمز فرش قرار دهید تا وقت راه رفتن و حتی دویدن، فرزندتان روی آن‌ها سُر نخورد. تی کشیدن خانه در شرایطی که کسی مراقب فرزندتان نیست، می‌تواند باعث زمین افتادن کودک شود. اصلاً شاید بهتر باشد برای محافظت از فرزندتان خانه را موکت کنید یا به جای فرش‌های کوچک از فرش‌هایی با اندازه بزرگ استفاده کنید.
– پله‌ها را مسدود کنید
بعضی آمار مراجعه به مراکز اورژانس نشان می‌دهد بیشتر صدمه‌ها به کودکان زیر یک سال به خاطر سقوط از ارتفاع کمتر از یک متر بوده است. اگر نمی‌خواهید فرزند شما دچار چنین آسیب‌هایی شود، مقابل پله‌های خانه نرده‌های محافظی که جهت ایمن کردن خانه برای کودکان طراحی شده قرار دهید و دسترسی کودک نوپایتان به آن فضاها را مسدود کنید.

– برای پریزها درپوش بگذارید
همه پریزهای برق را با درپوش‌های محکم و مناسب بپوشانید. پریزهای ویژه‌ای وجود دارند که کودک نمی‌تواند به سیم‌های برق درون آن دسترسی داشته باشد. شما می‌توانید روی پریزهای برق معمولی هم درپوش نصب کنید. گاهی کودکان به سراغ پریز برق می‌روند و اشیای فلزی و سیم‌های اسباب‌بازی‌های خود را در آن فرو می‌کنند که موجبات برق‌گرفتگی کودکان را فراهم می‌کند.
بچه‌ها درک صحیحی از خطرساز بودن برق ندارند و با یک آزمون و خطای ساده می‌توانند دردسری جدی درست کنند. اگر سه‌راهی روی زمین گذاشته‌اید و شارژرها یا وسایل الکتریکی دیگر را به آن می‌زنید، بهتر است سه‌راهی را به ارتفاع بالاتری منتقل کنید. بچه‌ها از روی کنجکاوی با سوراخ‌های کوچک پریز بازی می‌کنند، پس این هشدار را جدی بگیرید. همچنین بهتر است برای مدتی چراغ‌خواب‌های سیم‌دار و دیگر وسایلی را که سیمشان روی زمین آویزان می‌شود، از دسترس خارج کنید. فرزند نوپایتان ممکن است با کنجکاوی سیم‌ها را بکشد و باعث افتادن وسایل روی دست‌وپایش شود.
– مراقب پاک‌کننده‌های شیمیایی باشید
برای تمیز کردن اتاق فرزندتان از شوینده‌های شیمیایی قوی استفاده نکنید، زیرا حاوی مقدار زیادی آمونیاک و مواد سفیدکننده هستند که برای سیستم تنفسی کودک بسیار خطرناک است.
– گوشه‌های میزها را بی‌خطر کنید
اگر می‌خواهید مبلمان خانه را عوض کنید، فکر خریدن مبل‌های استیل و چوبی را از سر بیرون کنید. مبل‌های راحتی بهترین انتخاب برای خانه‌هایی هستند که در آن‌ها کودکان نوپا قدم برمی‌دارند؛ اما اگر مبل‌های قدیمی‌تان چوبی هستند و قصد تعویضشان را هم ندارید، کنار پایه‌های مبل و صندلی‌ها کوسن بگذارید تا فرزندتان به خاطر برخورد با چوب‌های سخت، آسیب نبیند. از طرف دیگر گوشه‌های میزها و فضاهای سر تیز اتاق را با ابزارهای ساده‌ای که برای امن کردن خانه ساخته‌شده‌اند مانند تکه‌ای ابر، بپوشانید.

– راه بخاری و شومینه را سد کنید
در روزهای سرد زمستان که بخاری یا شومینه روشن است کودک شما ممکن است چهار دست‌وپا به سمت شومینه یا بخاری برود. اگر هم تازه راه رفتن را یاد گرفته باشد، اشتیاقش به تمرین راه رفتن بیشتر خواهد شد و البته به خاطر ناتوانی‌اش در حفظ تعادل ممکن است با نزدیک شدن به بخاری و شومینه دردسر درست کند. برای محافظت از فرزندتان نمی‌توانید فقط به پوشاندن نقاط داغ اکتفا کنید. شما می‌توانید با خرید نرده‌های محافظی که برای مراقبت از کودکان نوپا ساخته شده، اطراف محدوده‌های خطرساز را نرده‌کشی کنید.
شوینده‌ها را دور از دسترس کودک بگذارید
شاید فکر کنید فرزندتان قدرت باز کردن در بطری‌های شوینده را ندارد یا این‌ که تصور کنید شما همیشه مراقبش هستید اما وضعیت اورژانس بیمارستان‌ها نشان می‌دهد بچه‌ها کافی است تنها چند لحظه چشم شما را دور ببینند تا با جان خود بازی کنند. بنابراین پیش از آن که فرزندتان چهاردست‌وپا رفتن را یاد بگیرد، شوینده‌ها را به کابینت‌های بالا منتقل و حشره‌کش‌ها و داروها را هم از کابینت‌های پایینی خارج کنید.
کودک را در حمام تنها نگذارید
تصور می‌کنید کمی آب در وان حمام نمی‌تواند خطری برای فرزندتان ایجاد کند؟ نوزادها حتی در عمق ۵ سانتی‌متری هم ممکن است غرق شوند و با پیوسته زیر دوش بودن هم ممکن است تنفسشان قطع شود. پس در ماه‌های اول اگر قصد حمام کردن شان را دارید، به جای گرفتن دوش روی سر فرزندتان، با فنجان یا لیوان روی سرش آب بریزید و هرگز او را حتی برای چند ثانیه در وان رها نکنید. اگر تصور می‌کنید صندلی حمام جای امنی برای فرزند نوپای شماست، سخت در اشتباه هستید چراکه ممکن است او سر بخورد و دچار شکستگی استخوان شود.

دکتر سلام

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  3031
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  80
دیروز :  6
کل مشاهده :  109774