اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/09/26 10:38

مراقبت روزانه از کودک دو ساله

 

 

 

 

 

 

 

کودک آنلاین: صرف‌نظر از هر برنامه‌ای که برای خود یا خانواده‌تان ریخته‌اید، هرروز باید فرزند دوساله‌تان را به صورتی قابل‌قبول تمیز کنید و لباس بر تن او کنید.
تعداد کودکان دو ساله‌ای که با والدین خود همکاری می‌کنند تا لباس‌هایشان را عوض کنند، دست و صورتشان را بشویند، آن‌ها را حمام کنند و دندان‌هایشان را مسواک بزنند، کم است و کودک دو سالۀ نوعی اگر با همۀ این فعالیت‌ها مخالفت نکند، دست‌کم با تعدادی مخالفت می‌کند.
همیشه سعی کنید به خاطر داشته باشید که پایان دادن به یک فعالیت و شروع فعالیت دیگر برای بیشتر بچه‌ها کار مشکلی است. برنامۀ زمانی آن‌ها مانند بزرگسالان نیست پس نگران آن نیستند که باعث دیر کردن شما یا خودشان می‌شوند.
اگر سعی کنید انجام دادن این کارهای روزانه برای کودک در حدی معقول خوشایند جلوه کند، تا کودک علاقه پیدا کند در آن‌ها شرکت کند و اگر به‌قدر کافی به کارهای روزانه نظم بدهید تا درک کند که بایستی از یک روال پیروی کند، احتمال اینکه همکاری کند بیشتر می‌شود.
لباس پوشیدن
برای لباس پوشیدن به کودک دو ساله ابتدا باید لباس‌هایش را انتخاب و محیط را آماده کرد. البته قبل از هر کاری، اطمینان حاصل کنید لباس‌هایی که انتظار دارید فرزندتان بپوشد برای او راحت و جذاب‌اند و او به‌سادگی می‌تواند آن‌ها را بپوشد و از تن درآورد.
اگر از دخترتان می‌خواهید پیراهنی زیبا بپوشد و او ترجیح می‌دهد تی‌شرت نرمش را بپوشد، از خودتان بپرسید: آیا ارزش آن را دارد وقت و انرژی خودم را صرف کنم و دراین‌باره بحث کنیم؟
معمولاً اگر به کودک دو ساله‌ای که دربارۀ جزئیات لباس پوشیدنش حساس است اجازه بدهند که برای بازی روزانه‌اش، لباس خود را طبق سلیقۀ خودش انتخاب کند، وقتی والد از او بخواهد که برای موقعیتی ویژه لباسی خاص بپوشد، همکاری خواهد کرد.
برای اینکه لباس پوشیدن در صبح کاری ساده‌تر شود، شب قبل لباس کودک را آماده کنید و چنانچه ترجیح می‌دهد، از خود او در انتخاب لباس کمک بگیرید. اسباب‌بازی‌ها و عوامل دیگری را که حواس او را پرت می‌کنند، از آن حوالی جمع کنید.
در حالت ایده آل، کودک دو ساله می‌آموزد که به کمک والدینش لباس خود را به تن کند. اما اگر واقع‌بین باشیم بیشتر والدین، به‌خصوص آن‌هایی که باید به سر کار بروند، ترجیح می‌دهند خودشان لباس، تن فرزندشان بکنند.
یک راه‌حل بینابینی خوب می‌تواند این باشد که صبح روزهای کاری، کودک بخشی از لباس پوشیدن را خودش انجام دهد و صبح روزهای تعطیل که شما عجله ندارید بخش‌های بیشتری را.
بسیاری از بچه‌ها هنگامی‌که جلوی آینۀ قدی لباس می‌پوشند بهتر همکاری می‌کنند. به‌این‌ترتیب تمرکزشان حفظ می‌شود و حتی اگر والد بیشتر کار را انجام بدهد نیز احساس می‌کنند در امر لباس پوشیدن نقش دارند. قصه گفتن، ترانه خواندن و استفاده از عبارات آهنگین اغلب کمک می‌کند کودک دو سالۀ بی‌میل، به لباس پوشیدن راغب شود.
حمام کردن
بیشتر بچه‌های دوساله از حمام رفتن لذت می‌برند، حتی اگر گاهی از اوقات نیز بر سر زمانی که برای حمام کردن انتخاب می‌کنید، با شما مخالفت کنند. بسیاری از بچه‌های دو ساله کار را به تأخیر می‌اندازند و دربارۀ جزئیات حساسیت به خرج می‌دهند: آب خیلی داغ است، خیلی سرد است، آب زیاد است، زیادی کف دارد و ... .
این که کودکی خردسال وضعیتی خاص را در حمام ترجیح بدهد معقول است اما اگر احساس می‌کنید باید مانند خدمتکاری هر دم فرمایشات والاحضرت را اجرا کنید شاید به این دلیل است که به فرزندتان اجازه داده‌اید به بهانۀ درست انجام دادن همه‌چیز به شما دستور بدهد.
اگر چنین است، وقتی وان یا لگن او را از آب پر می‌کنید، از او بخواهید کنارتان بماند و در تمام جزئیاتی که برایش مهم است نقش داشته باشد. اگر حقیقتاً اهمیت بدهد، نقش خود را بر عهده می‌گیرد اما اگر برای جلب‌توجه غُر می‌زد، از شکایت کردن دست برمی‌دارد.
شستن مو
کودک دو ساله اغلب از اینکه موهایشان را بشویید، متنفرند چون دوست ندارند آب روی سرشان بریزد یا قبلاً در چشمانشان کف رفته است و سوزش آن را به خاطر می‌آورند.
برای پیشگیری از این مشکل می‌توانید از فرزندتان بخواهید که وقتی موهای او را می‌شویید و آب می‌کشید، سرش را به عقب خم کند و صورتش را با حوله بپوشاند. برای پرت کردن حواس او می‌توانید شعر بخوانید و از روال شستشو، یک بازی بسازید.
مسواک زدن
کودک دو ساله باید هر شب دندان‌های خود را به‌عنوان بخشی از کارهای روال قبل از خواب خود مسواک بزند. او احتمالاً می‌خواهد خودش مسواک بزند و اگر به او مسواکی زیبا و نرم و لیوانی مخصوص خودش بدهید، از این کار بیشتر لذت می‌برد.
البته شما باید کار را برای او کامل کنید چون هنوز کوچک‌تر از آن است که بتواند همۀ قسمت‌های دندان‌های خود را مسواک بزند. بهترین روش برای محافظت از دندان‌های او این است که از مقدار کمی خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید و سپس از او بخواهید آب را در دهان خود بگرداند و تف کند.


منبع: کلیدهای رفتار با کودک دو ساله

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
آمار مراجعات
مهمان :  82
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  3
دیروز :  20
کل مشاهده :  110476