اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/10/01 10:14

لمس محیط اطراف در کودک یکساله

 

 

 

 

 

 

 

کودک یکساله شما دائما در حال آموختن است و یکی از راه های آموختن برای او ، لمس ، احساس حرکت و دست زدن به اشیای موجود اطرافش است. اگر میل دارید ذهن او را فعال و در ضمن سرگرم کنید کودک خود را روی کف آشپزخانه بنشانید و چند قاشق چوبی ، چند بشقاب نشکن و یک کاسه پلاستیکی پر از اسباب بازی های خودش را در اختیار او قرار دهید.
در چنین حالتی او با خوشحالی با این همه وسیله بازی خواهد کرد و راههای بسیار زیادی برای مرتب کردن و جا به جایی دوباره آنها کشف خواهد کرد.
در کودک نوپا در طول دومین سال زندگی قدرت یادگیری با افزایش مهارت در استفاده از دست ها و مچ ها ، همزمان با گسترش مهارت های انجام کارهای حساس و دقیق افزایش می یابد. او در حالی که اسباب بازی هایش را در ظرف می گذارد و یا از آن بیرون می آورد در ضمن اینکه توپها و مکعب های خود را به این طرف و آن طرف می زند یا پرت می کند با ساختن برج هایی که سرپا می مانند یا فرو می ریزند خواص فیزیکی دنیای خودش را کشف میکند.
درک مفاهیمی نظیر : خشن و نرم ، بزرگ و کوچک ، پر و خالی را کودک با به کارگیری عضلات ظریفش و لمس کردن درمی یابد . او همچنین به تدریج با عقاید شما آشنا می شود. چنانچه او (( نه )) های زیادی بشنود یا دریابد از لمس کردن هرآنچه میل دارد منع شده است ، ممکن است این احساس در او به وجود آید که تلاش کنجکاوانه او مطبوع طبع و مورد پذیرش شما نیست.
اگر با در اختیار قرار دادن اشیای ایمن ولی تحریک کننده او را به فعالیت های مختلف تشویق و تعییج کنید نه تنها علاقه ی او را برای یادگیری تحریک کرده اید بلکه به عنوان یک پاداش اضافی درخواهید یافت زمان بازی او افزایش یافته است و شما چند دقیقه وقت اضافی برای خود خواهید داشت!
در طول این سال از عمر کودک متوجه خواهید شد کودکتان در به کارگیری اشیای کوچک دارای مهارت بیشتری شده است. یکی از بهترین اسباب بازی ها برای کودک یکساله مکعب های 4 سانتی متری با رنگ های غیر رسمی است.
کودک زیر یکساله میتواند دو مکعب را روی هم بچیند آنها را از دستی به دست دیگر بدهد ( در اغلب موارد یک مکعب اضافی در دهان می گذارد) و از پر و خالی کردن مکرر سبد از مکعب ها لذت خواهد برد. در این فعالیت های ساده شما ویژگی های مهمی از رشد عضلات ظریف کودک یکساله را مشاهده خواهید کرد.
کودک یکساله دارای قدرت دید و درک لازم برای قرار دادن یک مکعب روی مکعب دیگر است اگرچه ممکن است تا زمانی که راه انجام این کار را به او نشان دهید به این مسئله فکر نکند. او دهانش را به عنوان یک اندام حسی به کار می برد بنابراین بیشتر اسباب بازی ها و سایر اجسامی را که در اختیار دارد در ضمن بازی مزمزه کرده یا می جود.
والدین کودک یکساله از اینکه کودکشان (( همه چیز را به دهان می برد)) ناراحت می شوند اما این کار عملی است که هر کودک عادی باید انجام بدهد. ( جای تعجب نیست اگر در محل هایی که تعدادی کودک با یکدیگر بازی میکنند و اسباب بازی ها دست به دست می گردند این رفتار به دهان گذاشتن اشیا منجر به گسترده شدن سرماخوردگی وسایر بیماریها بین آنان گردد).
خالی کردن ظروف ، فعالیت عادی کودک است و او از بیرون آوردن مکعب ها از کاسه ، بیرون آوردن جوراب ها از کشوی کمد یا لوازم شخصی از داخل کیف دستی شما دچار شوق و هیجان می شود. وقتی این اشیا را در جای خود بگذارید باز هم آنها را خالی خواهد کرد و خوشحال خواهد بود که شما هم به اندازه ی او این بازی را دوست دارید!
همزمان با رشد کودک و هماهنگی بین حرکات دستها ، میتوانید جعبه ای که سوراخی کمی بزرگتر از مکعب های اسباب بازی ، روی در آن ایجاد کرده اید در اختیار او قرار دهید . کودک سعی خواهد کرد مکعب ها را از سوراخ رد کند و از مشاهده ناپدید شدن آنها لذت می برد.
اگر جعبه ای که روی آن سوراخ های متعدد و اشکال مختلف مناسب با اشکال اسباب بازی ها ایجاد شده به او بدهید او بارها و بارها انداختن مکعب ها را به درون سوراخ ها تجربه خواهد کرد گرچه ماه ها طول می کشد تا بتواند دریابد شکل کدام اسباب بازی با شکل کدام سوراخ هماهنگی دارد.
اگر مکعب های چوبی کوچک را با اجسام بزرگتر مخلوط کنید او خواهد توانست تما آنها را از سوراخ ها بگذراند و همزمان با ماهر شدن در بازی با شکل های پیچیده تر احساس موفقیت به او دست خواهد داد.
همزمان با رشد فکری کودکتان او شروع به چیدن مکعب ها و سایر اسباب بازی ها خواهد کرد که انعکاس دهنده افزایش مهارت های ادراکی اوست. او ممکن است مکعب ها را روی هم بچیند یا آنها را به صورت نمادین به عنوان خانه یا قطعه ای از لوازم خانه برای یک عروسک به کار ببرد. جا به جایی اشیا با نگرشی تخیلی از دستاوردهای رشدی بسیار مهمی محسوب میشود که در آستانه ی نزدیک شدن کودک به دوسالگی رخ می دهد.
با افزایش مهارت های حرکتی ظریف کودک ، ایمن سازی بیشتر منزل ، مخصوصا در مقایسه با اقداماتی که در سال اول زندگی او انجام داده اید کاری بس ضروری و واجب به نظر میرسد. چون از کودک یکساله انتظار می رود هرچیزی را در دهان بگذارد در نتیجه خفگی و مسمومیت تبدیل به خطرات بزرگتری می شوند.
توانایی آنان در ایستادن ، دسترسی به اجسام و بالا رفتن از آنها به این معنی است که تنها پنهان سازی ظاهری خطرات بالقوه نزدیک کافی نیست. اشیای خطرناک را باید دور از دید او مخفی کرد و با قفل و حفاظ های ایمنی از آنها محافظت کرد.
سکه های پول خرد در کشوها یا قرص های موجود در جعبه ی کمک های اولیه ممکن است به دور از چشم شما از جعبه ی کمک های اولیه نصب کنید تا از باز شدن کامل آنها جلوگیری شود. حتی اگر به کودک بیاموزید به چیزها دست نزند یا آنها را نچشد تمایل او به کشف و تجربه بر توانایی به یادآوری قوانین در او غلبه خواهد کرد. شما باید در مقابل این وسوسه ها او را حفاظت کنید.

منبع : کلیدهای رفتار با کودک یکساله

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  3054
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  81
دیروز :  6
کل مشاهده :  109775