اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/10/06 11:33

قابلیت تطبیق در کودک دو ساله

 

 

 

 

 

 

 

کودک آنلاین: بچه‌ها به هنگام روبه‌رو شدن با موقعیت‌های جدید، در مقایسه با هم، واکنش‌های متفاوتی بروز می‌دهند؛ هم پاسخ اولیۀ بچه‌ها با هم فرق می‌کند و هم مدت‌زمانی که برای تطبیق یافتن با تغییر به آن نیاز دارند.
قابلیت تطبیق، خصوصیت مزاجی است که مدت‌زمان لازم را برای تطبیق یافتن نشان می‌دهد. کودکی که با روال یا موقعیتی جدید به سرعت خو می‌گیرد، قابلیت تطبیقی خوبی دارد.
کودکی که برای قبول تغییر یا پذیرش روال جدید به زمان نیاز دارد قابلیت تطبیق کمتری دارد. والدین این بچه‌ها باید با صبر و حوصلۀ زیاد به فرزند خود کمک کنند تا تغییر را بپذیرد.
والدین کودکان تطبیق‌پذیر، درمی‌یابند که اگر فرزندشان کار جدیدی را یکی دو بار تجربه کند، از آن پس طوری رفتار می‌کند که گویی تمام عمر خود به انجام آن کار مشغول بوده است. مثلاً، کودک تطبیق‌پذیر ممکن است اولین روزی که به مهدکودک می‌رود، پیش از رفتن، از خود تردید نشان دهد اما بار دوم کاملاً راحت و بی‌دغدغه به مهد می‌رود.
اما کودکی که قابلیت تطبیق کمتری دارد برای اینکه احساس راحتی کند بایستی وقت بیشتری صرف کنند و والدین او لازم است به طور مکرر، کودکشان را برای آشنایی با محیط تازه، به آنجا همراهی کنند.
کودکی که قابلیت تطبیق کمتری دارد، برای عادت کردن به قوانین و روال‌های جدید در خانه به وقت نیاز دارد. پس از اینکه بارها قانونی را به چنین کودکی گوشزد می‌کنند و او طوری رفتار می‌کند که گویی آن را هرگز نشنیده است یا وقتی چندین روز در برابر یک روال جدید مقاومت می‌کند، والدین او احساس ناکامی می‌کنند.
هرچه تطبیق‌پذیری کودک کمتر باشد در برابر هر تغییری که در زندگی‌اش رخ می‌دهد، بیشتر مقاومت یا شکایت می‌کند. قصد او ایجاد مشکل نیست، بلکه پذیرش تغییر برای او دشوار است.
برای اینکه قابلیت تطبیق فرزند خود را بسنجید به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:
- آیا فرزندم برای عادت کردن به مکانی جدید به چند روز وقت نیاز دارد؟
- آیا فرزندم برای ماندن نزد افراد بزرگسال دیگر، حتی پس از چند دفعه، باز هم ابراز ناراحتی می‌کند؟
- آیا فرزندم برای عادت کردن به یک پرستار جدید به زمانی طولانی نیاز دارد؟
- آیا فرزندم با وجود اینکه بارها حدود را برای او مشخص کرده‌ام، باز هم به همان ترتیب گذشته به بدرفتاری خود ادامه می‌دهد؟
اگر فرزندتان تا حدودی تطبیق‌پذیر است، مسلماً پاسختان به بیشتر پرسش‌های فوق نه می‌باشد. اگر به همه یا برخی از پرسش‌ها، پاسخ مثبت داده‌اید، احتمالاً قابلیت تطبیق فرزندتان از حد متوسط کمتر است.
معمولاً برای والدین، برآمدن از پس کودک تطبیق‌پذیر راحت‌تر است، چون چنین کودکی خود را با تغییر تطبیق می‌دهد.
البته والدینی که فرزندان بسیار تطبیق‌پذیری دارند گاهی فراموش می‌کنند که گرچه فرزندشان می‌تواند به خوبی با تغییر روبه‌رو شود اما ممکن است از داشتن روالی قابل پیش‌بینی در زندگی خود بیشتر احساس خوشحالی کند.
به عنوان مثال، گرچه مهمانی رفتن یا سفر کردن با کودک تطبیق‌پذیر ساده است اما ممکن است حجم تجربه‌های جدید، او را بیش‌ازحد تحریک کند. اگر بیش‌ازحد معمول از او انتظار داشته باشید، ممکن است بهانه‌گیر شود یا قشقرق به پا کند.
اگر فرزند دو ساله‌تان قابلیت تطبیق کمتری دارد، هم به داشتن روالی قابل پیش‌بینی در زندگی نیاز دارد و هم نیاز دارد که تطبیق یا تغییر را بیاموزد و شما باید بین این دو نیاز او تعامل برقرار کنید.
همیشه نمی‌توانید از تجربه‌های جدید پرهیز کنید، حتی اگر بتوانید، نیز کودک دو ساله‌تان تا حدی نیاز دارد با تجربه‌های جدید و متنوع روبه‌رو شده،  با آن‌ها آشنا شود و توسط آن‌ها تحریک شود.
اگر قابلیت تطبیق فرزندتان کم است باید عادت کنید که به طور مکرر تجربه‌های جدید را به او پیشنهاد کنید تا بر مقاومت او در برابر تغییر فائق آیید.
به‌عنوان‌مثال، ممکن است لازم باشد غذای جدیدی را بارها به فرزند خود تعارف کنید تا بالاخره برای چشیدن مزۀ آن تمایل پیدا کند.
ممکن است لازم باشد او را هفته‌ها به یک پارک ببرید تا بالاخره بخواهد با بچه‌های دیگر بازی کند. اگر او را بارها و بارها، مثلاً هفته‌ای چند بار پیش پرستار مشخصی بگذارید، عادت می‌کند که کسی دیگر از او مراقبت کند.
اگر تطبیق‌پذیری فرزندتان کم باشد او برای عادت کردن به هر چیز جدیدی که به دنیایش وارد می‌شود، به زمان نیاز دارد. اگر برای او موقعیت‌های مکرر ایجاد کنید و او را همیشه به آرامی تشویق کنید، می‌آموزد که تغییر بخشی از زندگی است که می‌تواند با موفقیت با آن تطبیق یابد.

منبع: کلیدهای رفتار با کودک دو ساله

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  793
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  22
دیروز :  22
کل مشاهده :  112603