اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/10/07 10:52

میزان حساسیت کودک یکساله به تغییرات

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر فرزند یکساله ای دارید که به نظر می رسد درباره ی امور جزئی بسیار ایرادگیر و نکته بین است او احتمالا دارای شخصیت بسیار حساسی است. کودکان یکساله اغلب به ایرادگیری و نکته بینی تمایل دارند اما کودکی با آستانه حساسیت پایین حتی در علاقه ها و بی میلیهایش نیز افراطی تر است.
کودک یکساله بسیار حساس کانون توجه است و از آنجا که به اختلاف های کوچک توجه می کند تعجب شما را بر می انگیزد. او ممکن است غذای مورد علاقه اش را بسیار دوست داشته باشد اما اگر روزی یکی از مواد آن را تغییر دهید میتواند تغییر مزه ی آن را فورا احساس کند.
این کودک لباسهایی به یک رنگ یا از یک پارچه ی مشخص انتخاب می کند. او حتی ممکن است به چگونگی نگاه شما توجه کند و حتی هنگامی که شما متوجه اختلاف رفتار خود نباشید با خلق و خوی شما هماهنگ شود.
کودک یکساله بسیار حساس اغلب محتویات یک اتاق یا تصاویر یک کتاب را تا مدت ها بعد از آنکه انتظار دارید فراموش کرده باشد به یاد خواهد داشت چون به جزئیات توجه میکند.
به نظر نمی آید کودک یکساله با حساسیت پایین به آنچه می خورد آنچه می پوشد آنچه شما میگویید یا آنچه انجام می دهید اهمیت بدهد. وقتی تفاوت چیزی را تشخیص بدهد کاملا بی تفاوت نیست فقط اختلاف های بسیار توجه او را جلب می کند.
آستانه ی حساسیت او نسبت به کودک سخت گیر و نکته بین بسیار بالاتر است گرچه به نظر نمیرسد به خوبی کودک بسیار حساس جزئیات را به خاطر بیاورد ولی کمبود حافظه او معمولا به علت بی توجهی او به امور جزئی در همان ابتدای کار است.
پرسش های زیر به شما کمک میکنند تا دریابید که آستانه ی حساسیت کودکتان از اغلب کودکان یکساله بالاتر است یا پایین تر :
•    آیا اگر مقدار کمی از غذایی که فرزندم دوست ندرد با غذای مورد علاقه اش مخلوط کنم واکنش نشان می دهد؟
•    آیا اگر نوع شیر یا آبمیوه یا مایعات دیگری را که به کودکم می دهم تغییر دهم توجه می کند؟
•    آیا به نظر می رسد در روزهای بسیار سرد یا بسیار گرم فرزندم برای بازی کردن در بیرون از منزل مقاومت می کند؟
•    هنگامی که پوشک کودکم خیس یا آلوده است آیا او میل دارد فورا پوشک تعویض شود؟
•    اگر فرزندم چیزی روی لباسش بریزد آیا میل دارد لباس تمیزی بپوشد؟
•    آیا هنگامی که دست های فرزندم کثیف هستند او میل دارد آنها را بشوید؟
•    آیا کودکم به بوهای مختلف مانند عطر ، بوی غذا و یا دود ، چه مطبوع و چه ناخوشایند توجه می کند و واکنش نشان می دهد؟
•    آیا فرزندم از پوشیدن لباسی که نرم و لطیف نیست یا کمی تنگ است امتناع می ورزد؟
اگر پاسخ های شما به این پرسشها یک (( بله)) محکم است احتمالا دارای کودکی با آستانه ی حساسیت پایین هستید که به ظاهر اشیاء ، طعم خوردنی ها و بوهای مختلف واقعا توجه میکند.
در هر صورت چون به نظر می آید بیشتر یکساله ها در این زمینه ها حساس باشند اظهار نظر در مورد اینکه این حالت یک صفت شاخص خلقی است و یا علت آن عبور کودک از مراحل رشد و نمو است شاید زود باشد.
به عبارت دیگر اگر پاسخ های شما اغلب یک (( نه )) محکم است کودکتان احتمالا دارای آستانه ی حساسیت بسیار بالایی است و با بالا رفتن سن نسبت به سایر کودکان کمتر ایرادگیر و نکته بین خواهد بود.
چنانچه کودکتان بسیار حساس به نظر می رسد دسته بندی انواع جزئیاتی که برای کودک بسیار مهم اند مفید است. مثلا اگر به طعم و شکل غذا بسیار حساس است و مدام غذای مورد علاقه اش را طلب می کند شاید مجبور باشید غذاهای محدودتری در اختیار او بگذارید.
اگر هر روز شلوارهای عرق گیر لطیف را انتخاب می کند و از وجود لایه ی چین آهاردار روی لباسش عصبانی می شود ممکن است نتوانید مطابق سلیقه ی خودتا به او لباس بپوشانید . اگر در هنگام احساس بوی پیاز گریه می کند شاید مجبور شوید زمانی که در آشپزخانه نیست پیاز خرد کنید.
گرچه گاهگاهی ممکن است این حساسیت برای شما دردسر آفرین باشد اما واضح است  که او به جزئیات امور دقت می کند و نسبت به آنچه در اطراف او می گذرد بسیار آگاه است. این حساسیت او را یک کودک و بعدا یک بزرگسال جالب توجه می نماید حتی اگر در سنین کودکی مشکلات بیشتری برای شما ایجاد کند.
کودک دارای آستانه ی حساسیت بالا معمولا بسیار ساده کنترل و مهار می شود. او به آنچه می خورد ، آنچه می پوشد یا شکل و ظاهر خود اهمیت نمی دهد و برآورده کردن بسیاری از نیازهای روزانه او ممکن است بسیار ساده باشد.
البته در مقابل هر جنبه ی مثبت عیب و ایرادی نیز وجود دارد نوپای آسان گیر و راحت طلب شما ممکن است روزی به نوجوانی تبدیل شود که به زمان استحمام ، چسبناک بودن دستهایش و یا به بوی اتاقش که بی شباهت به بوی جوراب کثیف نیست توجه نکند!

منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک یکساله

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  81
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  114
دیروز :  17
کل مشاهده :  112812