اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/10/14 09:02

کمبود وزن در کودکان

 

 

 

 

 

 

کودک آنلاین : فاکتورهای زیادی  برای ارزیابی وزن کودکان وجود دارد. اگر کودک دچار کاهش وزن گردیده یا از ابتدا دچار کمبود وزن نسبت به سایر همسالان خود بوده پزشکان برای بررسی موضوع مواردی را مد نظر قرار میدهند .
-آیا کودک  همیشه لاغر بوده؟
-آیا والدین کودک نیز لاغر اندام هستند ؟
-آیا کودک‌ بتازگی دچار کاهش وزن شده است؟
والدین باید بدانند  که وزن کودکان  با توجه به رشد آنها تغییر می‌کند. زمانیکه سرعت بلند تر شدن  قد نسبت به  وزن بیشتر شود، کودکا مدتی لاغر‌تر بنظر می‌رسد تا وقتیکه  دوباره افزایش وزن او آغاز گردد. اما به همان نسبت ممکن است در زمانی  بتدریج افزایش وزنِ کودک بر افزایش قد او پیشی گیرد و باعث اضافه وزن در کودک شود. پزشکان در بررسی های خود دریافته اند کودکانِ زیادی با بالاتر رفتن  سن دچار اضافه وزن می‌شوند، درحالیکه بسیاری از آنها در ابتدا کمبود وزن داشته‌اند.
بهترین راه در تشخیص کمبود وزن و راه‌های مقابله با آن، آن است که نزدِ پزشکِ کودک بروید. او بهتر از هر کسی قد و وزنِ کودکتان را ارزیابی خواهد کرد.
تشخیص کمبود وزن در کودکان
پزشک متخصص کودکان بهتر از هر کسی میتواند لاغر بودن کودک را تشخیص دهد .
-پزشک به منحنی رشد کودک با توجه به سوابق . پزشک قد و وزن کودک را هم اندازه گیری میکند و روی نمودار رشد ترسیم می‌کند.
-عادات‌های غذایی کودک و سلامت عمومی‌ کودک را بررسی می‌کند.
-در مورد  مشکلات پزشکی کودک که ممکن است در لاغر شدن او تأثیر داشته باشد، مانند تب و بیماری یا  اسهال مزمن یا استفراغ، هم خواهد پرسید.

تعیین شاخص توده بدنی در کودکان :
 امروزه پزشکان نسل جدیدی از نمودارهای رشد را برای تشخیص لاغر بودن کودکان بکار میگیرند  که بوسیله سازمان جهانی کنترل بیماریها تهیه گردیده و شاخص توده بدنی کودکان یا همان  BMI را لحاظ می‌کنند؛ این شاخص نسبت وزن و قد را در تعیین میزان تناسب آن‌ها اندازه گیری مینماید. BMI نسبت به مقیاس وزن به قد شاخص بهتری برای ترکیب بدن است. در تعیین  BMI  بزرگسالان از طریق فرمول نسبت  وزن و قد محاسبه می‌شود، اما فرمول تعیین BMI در کودکان جنسیت و سن را هم در تعیین آن لحاظ می‌کند، چرا که ترکیب بدن با افزایش سن کودک تغییر پیدا می‌کند.
چنانچه  BMI کودکِ  کمتر ازصدک 5‌ام باشد، دچار کمبود وزن میباشد . و پس از آن پزشک سؤالاتی را درمورد نوع تغذیه کودک می‌پرسد تا به کمبودهای اصلی پی ببرد. و پس از آن رژیم غذایی مناسب کودک ارایه میدهد و در مواردی  احتمالاً بررسی فیزیکی هم انجام داده  و آزمایشی هم می‌گیرد تا مطمئن شود دلیلِ پزشکی دیگری در کار نیست، مخصوصاً اگر کودک شما خوب غذا می‌خورد اما تغییرِ وزن پیدا نمی‌کند.
راهکارهای بهبود کمبود وزن
چنانچه اینکه کودک شما هیچگونه مشکل پزشکی نداشته باشد ، بهتر است به او کالری بیشتری بدهید. برای برخی کودکان، افزایش غذاهای سالم چرب که برای قلب ضرری ندارند، مثل آووکادو، گردو، بادام و روغن‌های نباتی کالری بیشتری را برای رشد به بدن کودکان  می‌رساند.اما وعده‌های غذایی سالم و پرکالری به همراه میان‌وعده سالم بایستی به کودکان داده شود  تا به اندازه  کافی مواد غذایی دریافت کند .
بهیچ عنوان برای بهبود کاهش  وزن کودک، به او غذاهای بی‌ارزش ندهید. عادات تغذیه ای کودکان در سنین آغازین کودکی شکل می‌گیرند و بعد‌ها که ثابت شدند، تغییر دادن‌ آنها دشوار است.
-کنار هم غذا بخورید .
-هله هوله خوردن را کنار بگذارید .
- غذاهای متنوع برای کودکان آماده کنید .
در اینجا فهرستی از غذاهای سالم با کالری بالا تهیه شده که می‌توانید به کودکتان بدهید:
•لبنیات: شیر کامل ، پنیر، پنیر روستایی، ماست گوسفندی ، بستنی، سوپ خامه‌دار، پودینگ
•پروتئینها : تخم مرغ، کره بادام زمینی (در صورت نداشتن حساسیت)، غلات و حبوبات ، آجیل
•کربوهیدرات‌ها: نان، ماکارونی، پاستا، نان تست، پنکک، پوره سیب زمینی، برشتوک گرم
-ممکن است پزشک برای کودک ویتامین و مکمل تجویز نماید .
نکته : در صورتیکه علاقه دارید  پیشرفت وزنی  کودکتان را تحت نظر بگیرید، مرتب شروع  به وزن کردن کودک در منزل نکنید، زیرا موجب نگرانی کودک خود  می‌شوید و نسبت به کمبود وزن خود آگاه می‌شود. اینکار را بهتر است به  پزشک کودک واگذار کنید تا  ماهی یکبار او را وزن ‌کند و پیشرفت او را زیر نظر داشته باشد . درباره این ملاقات‌ها عادی باشید و مسئله کمبود وزن را خیلی پررنگ نکنید.
اگر وزن کودکم افزایش پیدا نکرد، چه کنم؟
اگر کودک شما کالری کافی مصرف می‌کند اما به اندازه کافی وزنش اضافه نمشود ، همچنان به همکاری با پزشک ادامه دهید . از طرف دیگر، اگر چنانچه کودکی  غذا نمی‌خورد، احتمالاً دلایل روان‌شناختی وجود دارد که بایستی  با درمانگر کودکان مشورت کنید . احتمالا پزشک کودک کسی را به شما معرفی می‌کند. البته به احتمالِ زیاد وزنِ کودک‌تان با صبر و رژیم غذایی مناسب به تعادل خواهد رسید.

منبع

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
آمار مراجعات
مهمان :  521
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  4
دیروز :  74
کل مشاهده :  109553