اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/10/15 09:52

پرورش کودک سه ساله کتابخوان

 

 

 

 

 

 

 

 

تمام والدین میل دارند فرزندانشان هر چه بیشتر به مطالعه علاقه مند باشند. والدین دریافته اند که مطالعه و خواندن ، کلید پیشرفت و موفقیت تحصیلی است. ارتباط و پیوند مثبت با مطالعه در کودکی شروع می شود. چنانچه کودک از کتابی که برایش خوانده می شود لذت ببرد مشتاق می گردد که خودش خواندن را یاد بگیرد.
فواید مطالعه
افراد از طریق مطالعه کردن قدم به ماجراها و سرگذشت های جدیدی می گذارند. کودک میتواند با مطالعه کتاب های مختلف به ماه سفر کند یا به دوران دایناسورها برگردد. چنین تجاربی با درک کودک از جهان پیرامونش چالش پیدا میکند و به رشد قوه ی تخیل او کمک می کند.
کودکان از داستانهایی که در آن حوادث آشنا رخ می دهد نیز لذت می برند. در بسیاری از این داستانها ، حیوانات به عنوان شخصیت اصلی داستان معرفی می شوند. کودکان به قهرمان داستان که به دندانپزشک مراجعه می کند به پرستار جدیدش خو می گیرد و با آن شخصیت داستان که دوست جدیدی می یابد همراهی و همدلی می نمایند.
طی این داستان ها نمونه های مثبتی از نحوه ی کنار آمدن و پذیرفتن مسائل زندگی به کودک نشان داده می شود و او ایده هایی در مورد چگونگی کنار آمدن با موقعیت های مشابه در زندگی خود به دست می آورد. او همچنین در می یابد که فقط انسان ها نیستند که مجبورند با مشکلات و موقعیت های دشوار رو به رو شوند و با آنها مقابله کنند.
مطالعه دارای فواید منطقی و تفکر برانگیزی است. واژگان و مفاهیم جدید را میتوان از طریق کتاب ها در اختیار کودک قرار داد. والدین میتوانند هنگام مطالعه ی کتاب برای کودکان به رنگ ها  و جانوران مختلفی که در تصاویر نشان داده شده اند اشاره کنند و حروف الفبا و اعداد را میتوانند با استفاده از کتابهای مختلف الفبایی و شمارشی به کودک بیاموزند. البته بهتر است در یک زمان واحد بر یک یا دو مورد تمرکز شود نه اینکه کودک را با اطلاعات جدید بمباران و مستاصل کنیم.
از طریق خواندن کودکان میتوانند بین کلمه های گفتاری و نوشتاری ارتباط برقرار کنند. آنها تشخیص می دهند که خطوط درهم و سیاه روی کاغذ داستانی را بیان می کنند و در نتیجه به اهمیت نوشتن در عرضه ی داستان به دیگران پی می برند و تشویق می شوند افرادی باشند که میتوانند این علامت های روی صفحه را به سرگذشت ها و حوادث جالب توجهی تبدیل کنند.
خواندن و مطالعه موجب رشد توانایی و مهارت های گوش دادن و اندیشیدن در کودک می شود. به علت متمرکز ماندن ذهن و حواس کودک هنگام گوش دادن به داستان دامنه ی توجه کودک افزایش می یابد و چنانچه والدین شخصیت مورد علاقه کودک یا تصورات او را از حوادث بعدی را جویا شوند او فعالانه در بحث و گفتگو شرکت خواهد کرد.
مطالعه و کتاب خواندن برای کودک موجب تقویت حافظه او نیز می شود. کودک سه ساله ممکن است بتواند کتاب مورد علاقه اش را از حفظ بخواند و چنانچه پدر یا مادر در خواندن مجدد آن برای کودک بخواهد کلمه ای را جایگزین و یا صفحه ای را حذف نماید باید در انتظار جنجال و هیاهوی کودک باشد. کودک در این سن میل دارد مچ بزرگسالان را در حین اشتباه بگیرد.
خواندن فرصتی برای نزدیکی و صمیمت فیزیکی کودک با والدین است. لمیدن روی مبل یا تنگ هم نشستن زیر یک پتو و خواندن یک داستان وسیله ای برای سرگرمی و داشتن اوقاتی خوش با یکدیگر است. احساسات مثبتی که در چنین موقعیتی جاری می شوند بر کتاب و کتابخوانی نیز تاثیر می گذارند و به این ترتیب عشق و علاقه ی مادام العمر به یادگیری آغاز می گردد.
کودکان به سرعت اهمیتی را که بزرگسالان برای جایگاه کتاب قائل می شوند در می یابند. تقاضای آنها برای کتاب خواندن گاهی بهانه ای پنهانی و غیر مستقیم برای توجه بیشتر و در آغوش گرفتن مهربانانه است. البته این موقعیتی است که به پدر و مادر نیز احساس رضایت بخشی می دهد.
انتخاب کتاب خوب
کودکان از کتاب هایی که برای جذابیت بیشتر ترفندهایی را به کار می گیرند لذت می برند. مطالب آهنگین برای کودک سه ساله بسیار جذاب و گیرا هستند آنها عاشق صدای موزون و آهنگین کلمات در پایان سطر و جمله هستند.
کتاب هایی که بخش های تکراری یا الگو مانند دارند توجه کودکان را به داستان و کتاب جذب می کنند. کتاب های سه بعدی ، کتاب های آهنگ دار و کتاب هایی که حروف یا تصاویرشان در تاریکی می درخشند نیز برای کودک سرگرم کننده و جالب هستند.
کتابهایی که متن ندارند چند منظوره اند و کاربردهای متنوع و متعددی دارند این کتاب ها را میتوان به صورت داستانی کوتاه – برای کودکان کم حوصله و بی حوصله – تعریف کرد یا از آنها به عنوان سکوی پرشی برای نیروی تخیل کودک پرگو استفاده کرد.
خواندن و مطالعه همراه با کودک تجربه ای شگفت انگیز است. زیرا مطالعه وسیله ای برای آشنایی با افراد مشهور و مکان های دیدنی و شگفت انگیز است. احساس مثبتی که در مورد خواندن و مطالعه در خردسالی ایجاد میشود در تمام عمر باقی می ماند.


منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک سه ساله


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  556
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  6
دیروز :  74
کل مشاهده :  109555