اخبار و تازه ها
آموزش نظم به کودکان
آموزش نظم به کودکان
تربیت درست کودک یکی از چالش‌های بزرگ والدین است. از طرفی کودک باید رفتارهای درست و غلط را یاد بگیرد و به اصطلاح منضبط شود. والدین نیز نمی‌خواهند با سختگیری شدید به روحیه کودکشان آسیب بزنند.
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
تقویت مهارت گوش دادن در کودکان
گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و سرنوشت ساز برای کودکان است

Feed
1394/10/20 15:24

آموزش استفاده از توالت به دوقلوها

 

 

 

 

 

 

کیست که مشتاق نباشد دوره ی پوشک بستن به دو کودک هر چه زودتر به پایان برسد؟ این اشتیاق بسیار وسوسه کننده است ولی کوشش در جهت جلو انداختن آموزش استفاده از توالت فقط به سرخوردگی شما و دوقلوهایتان منجر میشود. آموزش استفاده از توالت به دوقلوها فرایند ساده است به شرط آنکه آماده و علاقه مند باشند.
آیا آماده اند یا نه ؟
هیچ کودکی نمیتواند پیش از هجده ماهگی ماهیچه هایی را که در کارکرد روده و مثانه به کار می روند همواره کنترل کند و ممکن است این کنترل حتی تا سه سالگی هم حاصل  نشود. آمادگی ذهنی یا علاقه همیشه با آمادگی جسمانی استفاده از توالت هم زمان نمی شود.
هرچند هیچ یک از کودکان دوقلو به تفصیل به شما نخواهند گفت ولی هر کدام شما را خبر خواهند کرد که چه موقع این کار را شروع کنید. اگر اجازه دهید که آنها راهنمای شما باشند امکان ندارد اشتباه کنید.
دخترها معمولا زودتر از پسرها آماده ی استفاده از توالت می شوند. این امر به ویژه برای کسانی که فرزندان دوقلوی دختر – پسر دارند با اهمیت است.
دوقلوهای همسان اغلب کم و بیش در یک زمان آمادگی خود را نشان می دهند. دوقلوهای همزاد از جنس موافق ممکن است برنامه ی زمانی مشابه یا بسیار متفاوتی داشته باشند.
آموختن به دوقلوها
آموزش استفاده از توالت به دوقلوها به طور جداگانه یا با هم مزایا و معایبی دارد. فرایند آموزش جداگانه اغلب کمتر گیج کننده است ولی به نظر می رسد بیشتر طول بکشد.
آموزش به هر دو به این معنی است که در آن واحد باید به تعداد دو برابر به دسته گلهایی که به آب می دهند رسیدگی کنید ولی این فرایند در مدت کوتاه تری به پایان می رسد . البته شاید شما در این مورد تصمیم گیرنده نباشید. اغلب خودشان به جای شما تصمیم می گیرند.
بعضی از والدین زمانی که یکی از کودکان دوقلو قبل از دیگری آمادگی پیدا میکند صبر میکنند تا هر دو آماده شوند. اما اگر یکی از آنها شما را با خبر کرد که واقعا میخواهد الان امتحان کند دست به کار شوید.
کودکان دوقلویی که بیشتر با هم رقابت می کنند اغلب در یکدیگر انگیزه ایجاد میکنند. کودکی که دیرتر یاد می گیرد دوست ندارد وقتی خودش نمیتواند از توالت استفاده کند کودک دیگر این کار را انجام دهد.
نشستن روی لگنی میتواند برای کودکان دوقلو به وقت جشن تبدیل شود. بگذارید لگنی ها در دستشویی بمانند تا آن فضا ( دستشویی ) را با توالت رفتن ربط دهند. هرگز هیچ یک از کودکان را وادار نکنید بیش از 10 دقیقه روی لگنی بنشیند . اگر آماده و علاقه مند باشند بیشتر آنها کمی پس از نشستن روی لگنی از آن استفاده می کنند.
تشویق ، بعضی از کودکان دوقلو را به پیشرفت ترغیب می کند ولی آن را بزرگ نکنید تا کودکی که آماده نیست احساس بدی پیدا نکند. تشویق توام با رقابت طبیعی بعضی کودکان دوقلو میتواند واقعا ایجاد انگیزه کند!
اگر یکی یا هر دوی آنها ظاهرا موضوع را نمی فهمند یا بعد از یک هفته کماکان دسته گل های زیادی به آب می دهند بپرسید که آیا دوست دارند مدت بیشتری پوشک ببندند؟ آسوده باشید و چند هفته یا چند ماه بعد دوباره سعی کنید.
کمک ها و موانع
میتوانید گام های مثبتی بردارید که در طول فرایند آموزش استفاده از توالت به دوقلوها زندگی را برای شما ساده تر کنند.
استفاده از پوشک هایی که رطوبت را به مقدار بسیار زیاد جذب میکنند ممکن است تعداد تعویض پوشک در روز را کاهش دهد ولی این پوشک ها اغلب کارشان را بیش از حد خوب انجام می دهند! ممکن است کودکان شما اصلا ندانند و طبعا اهمیتی هم ندهند که خیس هستند. در طول روز از پوشک هایی استفاده کنید که رطوبت را کمتر جذب میکنند.
شورت های فانتزی را زمانی به آنها بپوشانید که دوقلوها استفاده از توالت را یاد گرفته اند. شورت های آموزشی دسته گلها را بهتر جذب میکنند. برای بعضی از کودکان دوقلو دانستن اینکه شورت بچه های بزرگتر در انتظارشان است ممکن است نوعی تشویق محسوب شود.
آن سر همی های ملوس و شلوارهایی که زیپ ، دگمه یا دگمه ی قابلمه ای دارند هنگامی که کودکان باید همین الان به دستشویی بروند مانعی به شمار می آیند. در طول فرایند آموزش پوشیدن پیراهن یا تی شرت تنها با شورت آموزشی مناسب تر است . بعد از این فرایند پوشیدن شلوارهایی که کمر کشی دارند برای شما و فرزندان دوقلویتان ساده تر است.
اگر آموزش استفاده از توالت را در هوای گرم شروع کنید میتوانید اجازه دهید که کودکان دوقلو فقط شورت آموزشی بپوشند و این طرف و آن طرف بدوند.
لگنی
ممکن است از خود بپرسید به یک لگنی مخصوص کودکان نوپا احتیاج دارید یا دوتا؟ بستگی دارد که هر دو کودک در یک زمان آمادگی آموزش پیدا کرده اند یا نه و اینکه هنگام یادگیری استفاده از توالت چه سنی دارند.
اگر فکر می کنید هر دوی آنها در یک زمان از توالت استفاده خواهند کرد به دو لگنی احتیاج دارید. اما احتمالا با یکی هم میتوانید کار خود را پیش ببرید . اول یکی از آنها و بعد دیگری را روی لگنی بنشانید. بعدا هم به ندرت پیش می آید که کودکان دوقلو دقیقا در یک زمان به دستشویی رفتن نیاز داشته باشند.
هر چه سن کودکان دوقلو کمتر باشد بیشتر احتمال دارد که لگنی های کوچک و نزدیک به زمین را بپسندند.
پسرها معمولا میخواهند هر چه زودتر مثل بابا رو به توالت بایستند. این امر در مورد کودکان دوقلوی دختر – پسر میتواند به موقعیت های مضحکی منجر شود.
برخورد مثبت شما موثر است
آموزش استفاده از توالت قدم بزرگی است و اگر برخورد آرامی داشته باشید به نفع همه است. البته اگر کودکان دوقلو آماده باشند این دوره زمان زیادی طول نمی کشد ولی به ندرت پیش می آید که یک روزه تمام شود.
انتظار دسته گل به آب دادن بچه ها را داشته باشید و با خونسردی با این وقایع مواجه شوید.
به توصیه هایی که برای نیازهای کودکان دوقلو شما مناسب نیستند گوش ندهید. میتوانید آن ها را با توالت آشنا کنید ولی نمیتوانید هیچ یک را مجبور به استفاده از آن کنید . باید خود آنها آماده و راضی به استفاده از توالت باشند.
اگر یکی یا هر دوی آنها تا اواخر دوره ی نوپایی این آمادگی را پیدا نکردند موضوع را بزرگ نکنید. سرانجام آماده خواهند شد. جنبه ی مثبت قضیه را هم ببینید. تمام والدین کودکان دوقلو (( زودآموز)) وقتی با خودرو بیرون یا به مرکز خرید می روند مکررا باید برای رفتن به توالت توقف کنند. هر چیز حسنی هم دارد حتی اگر وظیفه ی طولانی شده ی پوشک بستن به کودک باشد!

منبع : کتاب کلیدهای رفتار با دوقلوها

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  113
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  115
دیروز :  17
کل مشاهده :  112813