1390/08/20 00:00

کودکان تیزهوش


وقتی کودکان با هوش نمره های کم می گیرند


یکی از موارد رایج در آموزش و پرورش کشور کسب نمرات کم یا متوسط توسط دانش آموزان است. این نمرات لزوماً به معنای کم هوشی دانش آموزان نیست بلکه در موارد زیادی کودکان باهوش نیز با کسب نمرات کم یا متوسط خانواده خود را دچار تعارض و ناراحتی می کنند .
خانم دکتر «سیلویا ریم» به عنوان متخصص برجسته که از تجربیات وسیعی در زمینه چگونگی رفتار با کودکان باهوش و تیزهوش برخوردار است، در کتابی راهکارهای حل این معضل اساسی یعنی مقابله با عدم توفیق کودکان باهوش را ارائه کرده است. در این کتاب که با عنوان «وقتی که فرزندان باهوش نمره های کم می گیرند» با ترجمه ناهید آزادمنش توسط انتشارات صابرین به دست چاپ سپرده شده است، تأکید اصلی نویسنده بر «سندرم کم آموزی» است .
«سندرم» در علم پزشکی به مجموعه ای از مشخصه ها و علل مختلف گفته می شود که در ایجاد و بروز یک اختلال نقش دارند و نمی توان به وضوح مشخص کرد که کدام یک از این مشخصه ها به صورت خاص و یا به صورت ترکیبی از آنها عامل ایجاد این اختلال هستند .
دکتر سیلویاریم در کتاب خود تأکید کرده است که کم آموزی در کودکان باهوش و تیزهوش علل بسیار زیاد و ناشناخته ای دارد که خود تنها به برخی از آنها پرداخته است. دکتر سیلویا ریم کتاب خود را برای دو گروه مشخص از مخاطبین یعنی معلمان و والدین به رشته تحریر درآورده و به تفصیل راهنمایی هایی برای هر دو گروه ارائه داده است. سندرم کم آموزشی مشکلی همه گیر است، این مشکل در هر خانه و کلاس وجود دارد و تنها با کمک والدین و معلمان حل می شود .
عدم موفقیت ،مشکلی است که زندگی خانواده ها را آشفته می کند، بازدهی کلاس را به حداقل می رساند و انگیزه و احساس کنترل فردی را از کودک می گیرد . فعالیت های هر سال تحصیلی جدید، با سؤال ها، موفقیت ها، ناامیدی ها و مشارکت معلمان در راهنمایی دانش آموزان، آغاز می شود. معلمان می خواهند تمام دانش آموزان، خوب کار کنند و درس بخوانند . آنها می دانند که بچه های زیادی نیز هستند که اشتیاق چندانی برای درس خواندن ندارند. آنها نمی دانند که این بچه های درس نخوان را چگونه به طرف موفقیت سوق دهند .
در کتاب سیلویا ریم مدل سه وجهی برای کاهش و معکوس کردن روند کم آموزی دانش آموزان ارائه شده است. این مدل بر اساس مشکلات واقعی زندگی در خانه و مدرسه شکل گرفته است. اگر بعضی از طرح های مطرح شده حس نگرانی یا گناه را در شما ایجاد می کند، به خاطر بسپارید که حتی بهترین والدین جهان نیز ممکن است اشتباه کنند. همانطوری که مشغول بررسی روش هایی برای حل مشکلاتتان با بچه ها هستید، به کارهای خوب و درستی که تاکنون انجام داده اید فکر کنید .

از دید والدین همه فرزندان نابغه هستند ! اما اگر واقع بین باشیم علائمی وجود دارد که نشان دهنده تیز هوشی کودک می باشد .

1-    انگیزه فراوان : در حالیکه اکثر مادران سعی در سرگرم کردن فرزندشان هستند کودکان تیزهوش به راحتی خودشان را سرگرم می کنند و در مورد بازی های پیچیده علاقه غیر عادی به پیدا کردن راه حل می دارند .

2-    درک وفهم سریع  : اگرشما چیزی را یکبار توضیح  دهید کودک تیز هوش فوری آنرا به حافظه می سپارد وحتی در مورد بازی ها خیلی سریع متوجه نحوه  وهدف بازی می شود.

3-    با علاقه دنبال حل معماست : کودکان تیز هوش علاقه زیادی به شناخت دستگاهها ونحوه عمل کرد آنها دارند مثلاً یک موتور چگونه عمل می کند . این کودکان با علاقه فروان سعی در یادگیری بازی شطرنج می کنند ، در حالیکه بقیه کودکان از ادامه بازی خسته می شوند این کودکان با علاقه مایلند راه صحیح بازی را یاد بگیرند.

4-    کنجکاوی و پی بردن به عمق مسائل  : کودکان تیز هوش وقتی موضوعی را کشف کنند مایلند همه جزئیات را  بدانند حالا فرق نمی کند در باره دیناسور ، اسب ، جنگلهای بارانی یا حتی نحوه کار یک هواپیما باشد آنها تا عمق قضیه بیش می روند .

5-    خود مشغولی :  در حالیکه سایر کودکان دائم بدنبال همبازی می گردند ، کودکان تیز هوش بتنهایی خودشان را مشغول می کنند و نیازی به همبازی نشان نمی دهند .

6-    از خودشان انتقاد می کنند :   " من خیلی بد بودم " اگر کودکی  خودش را این چنین مورد انتقاد قرار دهد ، ممکن است واقعاً مشکل داشته باشد یا اینکه بعلت تیز هوشی از خودش بیش از اینها انتظار دارد .

7-    خواندن و نوشتن را زود یاد می گیرند : کودکان تیز هوش معمولاً در مهد کودک خواندن و نوشتن را یاد می گیرند . اگر کودک چهارساله شما تیتر روزنامه دست شما را خواند این می تواند دلیل بر بهره هوشی بالای او باشد .

8-    حافظه قوی : تیز هوش یا نه ! در دوسالگی مسلماً کودک شما نمی تواند چیزی بخواند ، ولی اگر او قادر بود تمام شعر هایی را که شما برایش خوانده اید از حفظ بخواند ، و وقتی که شما یک صفحه از کتاب شعر را به او نشان می دهید فوری آنرا از حفظ می خواند بنابراین  فرزند شما تیز هوش است .

9-    استعداد موسیقی : کودکان تیز هوش خیلی سریع یک آلت موسیقی را یاد می گیرند، مثل پیانو یا ویلون و یادگیری نت برایشان بسیار ساده است .

10 -  مسائل ساده برای کودکان تیز هوش خسته کننده است : کارهای آسان کودکان تیز هوش را خیلی زود خسته می کند بهمین دلیل در این حالت سعی می کنند سر بسر دیگران بگذارند تا شرایط برایشان هیجان انگیز شود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :