1394/02/06 14:15

چه زمانی تب نوزاد خطرناک است؟

تب واکنش طبیعی بدن نسبت به ویروس و باکتری‌هاست که می‌تواند با مکانیسم خاص خود باعث از بین رفتن این عوامل بیماری‌زا در بدن شود.

تب یکی از علائم بیماری‌های عفونی در کودکان است. وقتی کودکان در معرض انواع سرماخوردگی به‌خصوص در زمستان قرار می‌گیرند، حدود 3 روز تب کرده و علائم گریپ را از خود بروز می‌دهند که پس از این زمان تب فروکش می‌کند.
درضمن تب در شرایطی که کودک به دیگر بیماری‌های عفونی مانند تب مالت و حصبه دچار شود نیز بروز می‌کند. درجه حرارت کودکان به‌طور عادی باید 37 تا 5/37 باشد که از زیر بغل اندازه‌گیری می‌کنیم. در واقع تب واکنش طبیعی بدن نسبت به ویروس و باکتری‌هاست که می‌تواند با مکانیسم خاص خود باعث از بین رفتن این عوامل بیماری‌زا در بدن شود.
اگر تب کودک به‌علت سرماخوردگی باشد واقعا جای نگرانی نیست و با درمان با استامینوفن و ایبوبروفن که در کودکان بالای 2 سال به‌صورت شربت تجویز می‌شود، تب به‌راحتی فروکش می‌کند. مهم این است، که نگذاریم تب از 39 درجه بالاتر برود. برای رسیدن به این هدف می‌توانیم از پاشویه با حوله ولرم یا پاشویه با آب و الکل یا در نهایت از شیاف استامینوفن استفاده کنیم. اگر تب بچه از 5/38 بالا‌تر برود و اگر کودک سابقه تشنج را بروز داده یا در خانواده سابقه تشنج بر اثر تب وجود داشته باشد، پدرومادر باید به‌طور قطع از بروز مجدد تشنج جلوگیری کرده و درصورت لزوم کودک را با آب و الکل پاشویه کنند یا فورا به دکتر برسانند. این مشکل تنها در 5 تا 8 درصد کودکان بروز می‌کند و تا حدودی زمینه ارثی دارد.

منبع: الو دکتر

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :