1394/08/20 11:51

شربت ضد سرفه و این پیامدها


خوردن شربت ضدسرفه برای اطفال زیر سه سال بسیار مضر است و برای گلودرد آن ها در هر رده سنی یک نوع داروی مخصوص به خودشان را باید استفاده کنند این امر تا بزرگسالی ادامه دارد و باید از ایجاد مسمومیت دارویی در فرزندتان پیشگیری کنید

دکتر پرویز طباطبایی در آستانه برپایی یازدهمین همایش عفونی کودکان، افزود: عفونت های تنفسی، شایع ترین علت مراجعه افراد به درمانگاه ها و بیمارستان ها به ویژه در فصول سرد است که در تمام سنین به خصوص در بچه ها و شیرخواران که از سطح ایمنی پایین تری برخوردارند، مشاهده می شود.
وی ادامه داد: شایع ترین این عفونت ها، سرماخوردگی، سینوزیت، گلو درد و گوش درد است که در میان این موارد، سرماخوردگی از بقیه شایع تر بوده که کودکان بیش از بزرگسالان به این بیماری گرفتار می شوند.
طباطبایی با اشاره به اینکه بیشترین عامل سرماخوردگی مربوط به ویروس هاست، تصریح کرد: سرماخوردگی با درمان های کمکی از قبیل باز کردن راه های تنفسی بهبود یافته، نیازی به تجویز آنتی بیوتیک ندارد.
وی افزود: طی سال های اخیر تجویز ترکیبات آسپرین برای درمان کودکان دچار سرماخوردگی به دلیل احتمال ابتلای کودک به آنفلوانزا و دچار شدن وی به سندرم “رای” منع شده است.
به گفته رئیس پانل عفونت های تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان، سینوزیت و گوش درد، شایع ترین عارضه سرماخوردگی به شمار می رود.
وی ادامه داد: گلو درد بعد از سرماخوردگی، شایع ترین علت ارجاع کودکان به مراکز درمانی است که این بیماری منشا ویروسی داشته در کودکان زیر یک سال بیشتر مشاهده می شود.
طباطبایی اظهار داشت: در پانل عفونت های تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان، فوق تخصص های عفونی اطفال علاوه بر ارایه جدیدترین دستاوردهای درمانی در حوزه این رشته در مورد تجربیات درمانی خود بر اساس شواهد علمی به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
وی گفت: در کودکان زیر یک سال که به گلو درد مبتلا شده اند، آنتی بیوتیک توصیه نمی شود و این دارو تنها در کودکان بزرگ تری که (۵ تا ۱۵ سال) پزشک احتمال ابتلا به عفونت “استرپتوکوکی” را در آنان می دهد، تجویز می شود.
رئیس پانل عفونت های تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان یادآور شد: تاخیر در درمان کودکان دچار گلو درد استرپتوکوکی، ممکن است، عوارضی همچون ابتلای این کودکان به روماتیسم حاد مفصلی یا “گلومرونفریت” را به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه از دیگر عوارض سرماخوردگی، سینوزیت است، یادآور شد: عامل سینوزیت معمولا ویروس ها هستند که احتیاج به درمان خاصی ندارند. اما در مواقعی که برخی از این بیماران دچار عفونت های میکروبی نیز می شوند، می بایست، برای آنان درمان آنتی بیوتیک اعمال کرد.
طباطبایی از گوش درد به عنوان یکی دیگر از بیماری های عفونی شایع در کودکان نام برد که شایع ترین آن در کودکان ۶ ماهه تا ۲ ساله است و در ادامه اظهار داشت: نکته جالب توجه این است که همان اجرام میکروبی که در ایجاد سینوزیت دخیل هستند در گوش درد هم دخالت دارند.
وی یادآور شد: هرچند تا پیش از رسیدن بیمار دچار گلو درد به مرحله حاد، می توان بدون تجویز آنتی بیوتیک، وی را درمان کرد، اما متاسفانه پزشکان از همان ابتدا به تجویز آنتی بیوتیک رو می آورند که این امر سبب افزایش مقاومت میکروبی طی سال های اخیر شده است.
طباطبایی افزود: به همین دلیل یکی از موضوعات یازدهمین همایش عفونی کودکان، مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها و مساله مقاومت میکروبی طی سال های اخیر است.
یازدهمین همایش سالانه انجمن عفونی کودکان و هفتمین بزرگداشت دکتر سید احمد سیادتی از ۲۰ تا ۲۲ آبان ماه امسال در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران برگزار می شود.

دکتر سلام

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :