1394/09/23 10:19

افزایش علاقه فرزندانمان در زمینه ریاضی

 

 

 

 

 

 

 

برای تقویت مهارت‌های ریاضی در فرزندمان از چه روش هایی باید استفاده کنیم تا بتوانیم به فرزندمان در حل مسائل کمک کنیم آیا برای درس ریاضی علاقه بیشتر اهمیت دارد یا آی کیو؟

لازم نیست که با مهارت‌های ریاضی به دنیا بیایید؛ در حل کردن مسائل، موضوع اصلی مطالعه کردن و انگیزه است.
تحقیقات نشان می‌دهد از آنجایی که برخی از عناصر موفقیت در ریاضی با هوش ذاتی فرد مرتبط است، باید گفت که انگیزه و عادت‌های مطالعه‌ی ریاضی نسبت به میزان IQ اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
این مسئله ربطی به باهوشی شما ندارد؛ بلکه بیشتر به این مربوط است که چطور و چقدر انگیزه داشته باشید و چطور در مسیر مطالعاتی خود مصمم و محکم هستید تا بتوانید به مرور زمان به موفقیت برسید. در همین ارتباط، محققان حدود ۳۵۰۰ دانش آموز در منطقه‌ی آلمانی باواریا را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. این دانش آموزان هر ساله از پایه‌ی پنجم تا پایه‌ی دهم تحصیلی در امتحانات سالانه‌ی ریاضی مورد ارزیابی قرار گرفتند. از طرفی به آنها تست IQ  داده شد که درباره‌ی نگرش آنها نسبت به ریاضی سؤالاتی شده بود. همچنین درباره‌ی شیوه‌های مطالعه‌ی آنها هم از آنها سؤال پرسیدند مثل این که آیا وقتی مطلب جدیدی یاد می‌گیرند، سعی می‌کنند مفاهیم را با هم ارتباط دهند یا نه، و یا به سادگی برای مسائل عادی سعی می‌کنند به راحتی آنها را حفظ کنند.
محققان دریافتند IQ نمی‌تواند باعث پیش‌بینی یادگیری چیزهای جدید شود – به عبارت دیگر، هوشی که با IQ سنجیده می‌شود گویای این مسئله نیست که دانش آموزان تا چه حد مفاهیم جدید را یاد گرفته یا مهارت‌های جدید کسب می‌کنند. در شرایطی که بچه‌هایی که IQ بالاتری داشتند از آغاز تحقیق امتیازات بالاتری در تست‌ها گرفتند، اما این مسئله که چه میزان مطالب جدید در طی این سال‌ها توسط بچه‌ها آموخته شده هیچ ربطی به میزان هوش آنها نداشته است. دانش آموزانی که IQ بالاتری دارند در مسائل ریاضی موفق‌ترند و دانش آموزانی با IQ پائین عملکردشان پائین‌تر است. اما IQ نمی‌تواند گویای رشد در موفقیت حل مسائل باشد.
مطالب مرتبط :

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :