1394/09/30 13:19

آوردن فرزند دوم به خانه

 

 

 

 

 

 

 

 

بسیاری از بیمارستان ها ، مادر و نوزاد را یک روز بعد از زایمان مرخص میکنند. بسیاری از شرکت های بیمه و بیمه نامه های زایمان ، فقط هزینه یک شب بیمارستان را قبول می کنند ، مگر اینکه مادر یا نوزاد مشکل پزشکی ویژه ای داشته باشند.
مادرانی که در روز دوم زایمان بیمارستان را ترک میکنند هنوز در منزل به کمک پرستار نیاز دارند و برای مراقبت از مادر و نوزاد باید پیش بینی های لازم را به عمل آورد . گذراندن روزهای اول بعد از زایمان با وجود کودک بزرگتر و نوزاد ، حتی با داشتن پرستار در منزل کار دشواری است.
اگر هنگام بردن نوزاد به خانه بچه اول شما را همراهی می کند میتوانید به او یاد بدهید که چگونه نوزاد باید در بغل یک نفر بزرگتر یا در صندلی مخصوص نوزاد گذاشته شود.
از این فرصت استفاده کنید و داستان تولد و به خانه آوردن کودک و کارهای دیگری که برای او انجام داده اید تعریف کنید تا او بداند که این مراقبتها برای نوزاد هم لازم است. اگر کودک بیشتر از چهارسال دارد وقتی خود را با نوزاد مقایسه می کند می بیند که میتواند روی صندلی عادی اتومبیل بنشیند و با این مقایسه از رشد و توانایی خود احساس غرور و رضایت می کند.
بعضی از والدین هنگام آوردن نوزاد به خانه یک (( جشن خوش آمد)) با یک کیک کوچک ترتیب می دهند. این جشن فرصت خوبی به کودک می دهد تا به اتفاق چند نفر از دوستان و همسالان خود در آن شرکت کند و اوقات خوشی داشته باشد و به جای برادر یا خواهر کوچک خود از آن کیک بخورد! در جشن خوش آمد نوزاد هدیه هایی هم به بچه ها می دهند.
کودک میتواند در صورت تمایل برای نوزاد هدیه ای سفارش دهد و خود نیز یک پیراهن که عبارت (( برادر یا خواهر بزرگ)) روی آن نوشته شده باشد به عنوان هدیه از نوزاد بگیرد.
اگر کودک بزرگتر نوزاد را در بیمارستان ملاقات کرده باشد به علت شلوغی بیمارستان و محیط ناآشنای آن شاید چیزی از آن ملاقات به خاطر نیاورد. هرچه کودک کوچک تر باشد برای مراقبت از نوزاد و پرهیز از بدرفتاری به راهنمایی و تذکر بیشتری نیاز دارد.
کنجکاوی نوزاد بیشتر مربوط به رفتار و تاثیری است که از او دریافت می کند و چون او را بی آزار و بی حرکت می بیند ممکن است به او توجهی نکند و مثل عروسک یا اسباب بازی با وی رفتار کند.
در این مورد باید والدین مراقب باشند تا صدمه ای به نوزاد وارد نشود. در هر صورت مادر باید بداند که پس از آمدن نوزاد به خانه باید کودک را برای پذیرش ، دوست داشتن و مراقبت از نوزاد راهنمایی کند.
اگر در هفته های اول یکی از اقوام یا آشنایان از شما و نوزاد مراقبت می کند به او سفارش کنید که به کودک بزرگتر هم توجه کند تا او احساس تنهایی نداشته باشد. گاهی ممکن است کودک را به خاطر بیدار کردن نوزاد یا مادر سرزنش کنند یا از ورود او به اتاق مادر هنگام شیردادن به نوزاد جلوگیری نمایند. این رفتار تاثیر نامطلوبی بر کودک می گذارد و همه افراد خانواده باید به او توجه کنند تا در وی احساس منفی و حسادت به وجود نیاید.
یکی از نگرانی های والدین در مورد نوزاد سرایت بیماری به ویژه سرماخوردگی از افراد خانواده و ملاقات کنندگان به نوزاد است . بهتر است نوزاد را از بیماریهای عفونی دور نگه دارید. بیشتر بچه های کوچک معمولا مبتلا به سرماخوردگی هستند یا تازه بهبود یافته اند از این رو نمیتوان به نوزاد را عملا از همه کس دور نگه داشت.
بهترین راه حفاظت نوزاد از سرایت بیماری ، رعایت اصول اولیه بهداشت و شستن دستها قبل از بغل کردن نوزاد است. اگر همه افراد بالغ این نکته را رعایت کنند کودک نیز به این کار تشویق خواهد شد. راه دیگر برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماری نوزاد آن است که در چند هفته یا چند ماه اول غیر از کودک خودتان کس دیگری نوزاد را بغل نکند.
اگر همه بچه ها و مهمانان به او دست بزنند یا او را بغل کنند احتمال بیماری افزایش می یابد. به علاوه اگر کودک بزرگتر خانواده تنها کسی باشد که اجازه نگهداری از نوزاد را دارد با احساس مسئولیت نسبت به نگهداری و مراقبت از او توجه بیشتری خواهد کرد.
پس از تمام شدن مهمانیها و عادی شدن اوضاع منزل ، کارهایی را که برای نوزاد انجام می دهید به کودک توضیح دهید . اگر نوزاد در گهواره خود را جمع می کند و به خواب می رود به او بگویید که بچه های کوچک دوست دارند در یک جای کوچک جمع شوند و خود را گرم کنند.
به کودک بگویید که یک روانداز برای گرم کردن نوزاد لازم است. اگر گهواره یا تخت نوزاد در اتاق خودتان است به او بگویید که برای شنیدن صدای گریه نوزاد و شیر دادن به او باید او را پیش خود نگه دارید.
اگر نوزاد پستانک می مکد به او بگویید که بچه های کوچک دوست دارند برای آرامش و سرگرمی چیزی را بمکند. کودک دوست دارد از مشاهدات خود چیزهای تازه یاد بگیرد. برای کودک نوزاد مثل یک اسباب بازی تازه و زنده خیلی جالب است.
برای جلب توجه کودک بعضی از رفلکس های جالب نوزاد را به او نشان دهید. نوزاد میتواند انگشت کودک را بگیرد و آن را محکم نگه دارد و کودک از این که برادر یا خواهر کوچک ترش انگشت او را می گیرد لذت خواهد برد. اگر نوزاد از صدای بلند یا حرکت ناگهانی از خواب می پرد از کودک بخواهید در اتاق نوزاد آرام و ساکت باشد زیرا نوزاد از صدای بلند و شلوغی ناراحت میشود.
در صورتی که کودک از دیدن ناف ورم کرده نوزاد ناراحت شد به او بگویید که وقتی بچه در رحم مادر است و نمیتواند از راه دهان غذا بخورد از راه بندناف که به بدن مادر وصل شده باید تغذیه شود. وقتی نوزاد به دنیا می آید و میتواند شیر بخورد دیگر نیازی به بندناف ندارد و از این رو بندناف را قطع میکنند.
شاید کودک بخواهد بداند که بریدن بندناف درد دارد یا نه. باید به او گفت که در بندناف عصب و احساسی وجود ندارد . به بازی او دست بزنید تا معنی احساس را بفهمد . بندناف پس از خشک شدن به زودی می افتد و جای آن مثل ناف بچه های بزرگ باقی می ماند.
اگر نوزاد ختنه شده باشد ممکن است بانداژ یا قرمزی آن توجه کودک را جلب کند و در این مورد برایش سوال پیش آید. باید به طور کلی ساده و سربسته به او پاسخ دهید و بگویید که پزشک یک تکه کوچک از پوست سر آلت را بریده و قرمزی به این دلیل است.
ختنه در بعضی از مذاهب مانند اسلام و یهود از واجبات مذهبی است. اگر شما پیرو یکی از این ادیان هستید میتوانید به کودک بگویید که این عمل کوچک یکی از شعائر و واجبات مذهبی است.
بسیاری از کودکان درباره نوزاد پرسش های جالبی دارند و میخواهند در مورد او اطلاعات جدیدی پیدا کنند. برخی دیگر در این مورد کنجکاوی زیادی نشان نمی دهند و نسبت به نوزاد توجهی ندارند. بیشتر کودکان حالت میانه ای دارند و کنجکاوی آنها در حد اعتدال است.
بعد از سپری کردن روزها و هفته های اول خود را برای پذیرش رفتار کودک آماده کنید و به او اجازه دهید تا متناسب با توانایی ها و استعداد خود با شرایط جدید سازش پیدا کند تا به تدریج آن را بپذیرد.

منبع : کتاب فرزند دوم پیامدها و راه حل ها

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :