مقالات کودک

مقالات کودک تهیه شده توسط موسسه تحقیقاتی فکرآفرین متونی است شامل مطالب روانشناسی، تربیت کودک و بیان مسائلی که عموماً والدین در برخورد با کودک خود با آن مواجه می شوند. از آنجایی که پدر ها و مادرها قادر به شناخت تمام روحیات و خصوصیات کودکان خود نیستند مقالات کودک می تواند راهنمای خوبی برای چگونگی حل مشکلات رفتاری و تربیتی بچه ها باشد. والدین آگاه برای درک موقعیت و شناخت بهتر روحیات فرزندان خود وقت بیشتری برای مطالعه انواع مقالات کودک می گذارند. شما کاربران گرامی می توانید با انتخاب نام مقاله مربوطه آن را مطالعه نموده و یاد در صورت تمایل با انتخاب لینک مشخص شده در پایین صفحه مقاله، موضوع مورد علاقه خود را دانلود نمایید.


1394/10/01 09:31

سال های اول دبستان کودکان دوقلو

 

 

 

 

 

 

 

در سالهای اول دبستان کودکان دوقلو واقعا شروع به کندوکاو رابطه ی خود می کنند . افراد خارج از خانواده بر نظر هر یک از کودکان دوقلو درباره ی دیگری تاثیر می گذارند. وقتی آنها در معرض عقاید و فعالیت های جدید قرار می گیرند فرصت های ابراز فردیتشان گسترش می یابد.
رشد و پیشرفت
همین طور که هر یک از کودکان دوقلو بیشتر از وجود خود به عنوان یک فرد آگاه می شود ممکن است دوقلوهایتان کم کم به فعالیت های فوق برنامه علاقه نشان دهند. معمولا بهتر است اجازه دهید هر یک فعالیتهایش را خودش انتخاب کند. گاهی ممکن است هر دو بخواهند فعالیت مشابهی را بیازمایند و در سایر اوقات کارهای متفاوتی انجام دهند. دوقلو بودنشان نباید مبنای گزینش فعالیت باشد.
سایر کودکان حتی بزرگسالان اغلب تصورات و توقعاتی کلیشه ای از افراد دوقلو دارند. ممکن است فکر کنند دوقلوهای همزاد از آنجا که ظاهرشان مثل هم نیست یا از جنس مخالفند دوقلوی ((واقعی ))نیستند. دوقلوهای همسان قرار است ظاهر و اعمالشان مثل هم باشد و در همه کار با هم شرکت کنند.
برای اولین بار فرزندان دوقلویتان بدون اینکه شما باشید و دخالت کنید با موقعیت های مربوط به دوقلوها مواجه میشوند.آنها یاد می گیرند که از عهده ی این موقعیت ها برآیند ولی پیشنهادهای شما ممکن است مفید واقع شود.
یکی یا هر دوی آنها ممکن است از اینکه دیگران نامشان را ((اشتباه)) صدا بزنند ناراحت شود اگرچه بیشتر آنها ترجیح می دهند این اشتباه صورت بگیرد تا اینکه کسی فریاد بزند : (( آهای دوقلو)) برای فرزندانتان توضیح دهید که دیگران ممکن است آنها را با هم اشتباه بگیرند و نامشان را به اشتباه صدا بزنند. ایرادی ندارد که وقتی کسی ترجیح می دهد به نام خطابش کنند نامش را به آنها بگوید.
احتمالا فرزندان شما توضیح ساده ای در مورد به وجود آمدن دوقلوهای همسان و همزاد از یک یا دو تخمک را درک میکنند. نقاشی های توصیفی در این راه کمکتان میکند. هر چه آنها بزرگتر می شوند توضیحتان را کامل تر کنید. کودکان دوقلو بدون ترغیب شما هم یاد می گیرند که از شهرتشان استفاده کنند!
به نظر می رسد کودکان دوقلو در این سن واقعا عاشق یکدیگر می شوند ، از هم متنفر میگردند ، یا هر دو حالت پیش می آید. کودکان دوقلوی هم جنس به ویژه دخترهای همسان بیشتر از پسرها احتمال دارد که بر پیوند دوقلویی تاکید کنند. به نظر میرسد که رابطه ی عشق- نفرت در کودکان دوقلوی هم جنس پسر آشکارتر است یا شاید رفتار ضد و نقیض آنها عیان تر باشد.
ممکن است گاهی یکی یا هر دوی آنها بگویند که آرزو داشتند دوقلو نبودند. ممکن است یکدیگر را ((زشت)) خطاب کنند که به ویژه زمانی مضحک است که دوقلوی همسان باشند ! هیچ یک از آنها با این حرف بر رابطه ی دوقلویی خود خط بطلان نمی کشد فقط میخواهد به عنوان فردی مستقل شناخته شود.
وقتی که کودکان دوقلو هنگام انجام تکالیف مدرسه یا کارهای دیگر از روی ((دست هم)) نگاه میکنند ممکن است رقابت بینشان افزایش یابد. ممکن است یکی خیلی ناراحت شود که دیگری چیزی را – خواه مفهوم ریاضی باشد یا دوچرخه سواری بدون چرخ های کمکی – زودتر از او یاد گرفته است.
شیوه های یادگیری هم مانند رفتارهای دیگر تحت تاثیر نوع دوقلوهاست. متفاوت بودن سبک یادگیری در دوقلوهای همزاد به ویژه دختر- پسر محتمل تر است. دوقلوهای همسان معمولا شیوه های مشابهی دارند. تفاوت ها و شباهت ها میتوانند به مقایسه و رقابت یا همکاری به شکل درس خواندن و کمک کردن به یکدیگر منجر شود.
مدرسه
فرزندان دوقلویتان چندین ساعت در روز در محیط مدرسه با هم ارتباط دارند. هر دو در کنار خواندن و ریاضی در مورد خود و دیگران نیز مطالب فراوانی می آموزند.
•    آموزگاران هم ممکن است افکاری کلیشه ای در مورد کودکان دوقلو داشته باشند. وظیفه ی شماست که به آموزگاران کمک کنید تا آنها را افراد مستقلی ببینند. در آغاز هر سال تحصیلی در مورد تواناییها و ضعف ها ، تفاوت ها و شباهت های هر یک از کودکان دوقلو با آموزگاران صحبت کنید.
•    شیوه ی یادگیری هر یک از آنها را جداگانه ارزیابی کنید. هر دو دوست دارند موفق باشند و شما را خشنود کنند. والدینی که فرزندان دوقلویشان نارس به دنیا آمده اند یا هنگام تولد مشکلاتی داشته اند باید کمی بیشتر گوش به زنگ مشکلات و ناتوانی در یادگیری باشند. به علاوه پسرها بیشتر دچار این مشکلات می شوند پس والدین دوقلوهای پیر- دختر نباید فرزندان دوقلویشان را با هم مقایسه کنند. هرگاه هر یک از آنها با مشکلات زیادی مواجه شد به سراغ تست بروید.
•    برای گفت و گو با آموزگارانشان برای هر کدام وقت جداگانه ای بگیرید زیرا لازم است در مورد هر یک جداگانه صحبت کنید. اگر کودکان دوقلو در کلاسهای مجزا هستند از آموزگاران هر کدام درباره ی وضعیت تحصیل ، رفتار و ارتباط کودک با آموزگار و همکلاسی هایش به طور خاص بپرسید. از ذکر نام کودک دیگر خودداری کنید مگر آنکه سوالی بپرسید که مشخصا درباره ی رابطه ی آنها باشد.
•    اگر فرزندانتان در یک کلاس هستند اول در مورد پیشرفت هر یک به طور جداگانه صحبت و سوال کنید . سپس درباره ی رابطه ی آنها در مدرسه بپرسید. لازم است بدانید که آنها با هم رقابت میکنند و یکی همیشه میخواهد به جای دیگری جواب بدهد یا یکی از آنها همواره خود را کنار میکشد؟ هنگام گفت و گو با آموزگار فرزندتان اگر او موضوع را به دوقلو بودن بچه ها منحرف کرد بحث را به محور اصلی آن بازگردانید.

منبع : کلید های رفتار با دوقلوها

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :