1394/10/16 11:47

ترس از سوار شدن به اتومبیل یا هواپیما در کودک

 

 

 

 

 

 

 

 

بیشتر کودکان عاشق ماشین سواری و مسافرت با هواپیما هستند اما اگر فرزند شما از این کارها اضطراب دارد باید ترس او را از بین ببرید. شما نمیخواهید کودکتان یکی از بیست و پنج میلیون آمریکایی باشد که از رانندگی در بزرگراه ها می ترسند و در اثر ترس هیچگاه با هواپیما سفر نمیکنند.
معمولا تجربه ای تلخ از یک تصادف سخت میتواند عامل اصلی ایجاد ترس یا تشدید آن باشد. اگر ترس کودک شما به قدری شدید است که بر نحوه ی زندگی او تاثیر گذاشته است  میتوانید از روش های زیر استفاده کنید. :
الگو باشید :
اگر خودتان در شمار افرادی قرار دارید که  از سوار شدن به ماشین یا هواپیما می ترسید بهتر است اول خود را درمان کنید.مراقب باشید ترس خود را به فرزندتان انتقال ندهید.
کودک را نسبت به ترس از پرواز مقاوم کنید :
1.    در مورد ترس بحث کنید. بگذارید دلایل خود را برای ترسیدن به شما بگوید. شاید از محدود بودن در محیط اتومبیل یا هواپیما مضطرب است.
2.    اطلاعات کودک را در مورد هواپیماها افزایش دهید. با استفاده از عکس ها ، داستان ها و اسباب بازی ها اطلاعات کودک را در مورد پرواز و هواپیماها زیاد کنید. با کاغذ موشک و هواپیما درست کنید. ادای خلبان را درآورید. به این شکل که خلبان شوید و با برج مراقبت (( کودک )) صحبت کنید سپس جایتان را عوض کنید.
3.    کودک را به فرودگاه ببرید . اگر یکی از نزدیکان شما قصد سفر با هواپیما را دارد برای بدرقه ی او به همراه فرزندتان به فرودگاه بروید و فرودآمدن و برخاستن هواپیماها را تماشا کنید. اگر در آنجا کسی در حال گریه است برای کودک توضیح دهید که ناراحتی آنها برای آن است که مجبورند در یک شهر یا کشور دیگر دور از خانواده هایشان زندگی کنند نه این که از هواپیما بترسند.
کودک را برای آشنا شدن با هواپیما به نمایشگاه های هوایی ببرید. بگذارید از نزدیک یک هواپیمای واقعی را تماشا کند و در داخل آن راه برود.
پس از آماده شدن کودک در صورت امکان یک سفر هوایی ترتیب دهید. بهتر است این سفر در یک روز آفتابی انجام شود و در ضمن زیاد طول نکشد ( به یک شهر نزدیک سفر کنید). استفاده از روش های کسب آرامش را به کودک یادآوری کنید.
در طول پرواز کودک را سرگرم کنید و برای جلوگیری از گوش گرفتگی به او آدامس دهید. اگر احتمال بیماری سفر را می دهید قبلا با پزشک کودک در مورد درمان های موثر آن مشورت کنید. در صورت امکان ترتیبی دهید تا کودک قبل از پرواز خلبان ها را ببیند و با آنها صحبت کند.
تمام مراحل پرواز را برای کودک شرح دهید. توضیح دهید که هواپیما ابتدا بر روی باند فرودگاه حرکت می کند تا سرعت بگیرد. سپس از زمین بلند می شود و در نهایت چرخ هایش را جمع می کند. برای تمام صداهایی که به گوش می رسند دلایل واضحی ارائه دهید.
کودک را نسبت به ترس از سوار شدن به اتومبیل مقاوم کنید :
علت نگرانی بسیاری از کودکان در مورد سوار شدن به اتومبیل ترس از تصادف است. مراحل زیر به شما کمک خواهند کرد تا بر این ترس غلبه کنید. تمرین ها را به نوبت اجرا کنید و هنگامی که کودک به آرامش روانی رسید به مرحله ی بعدی بروید. در تمامی مراحل کودک را تشویق کنید تا از تعیین میزان اضطراب استفاده کند.
1.    با کودک در مورد ترس از نشستن در اتومبیل صحبت کنید. علت اصلی ترس او را جویا شوید. اگر خاطره ی بدی در مورد تصادف یکی از بستگانش در ذهن دارد به او آرامش دهید و توضیح دهید که این اتفاقات بسیار نادر هستند.
2.    لوازم ایمنی اتومبیل را برای کودک شرح دهید. بی آنکه اتومبیل را روشن کنید داخلش بنشینید. طرز کار کمربند ایمنی و فایده های آن را توضیح دهید چراغ های ترمز و راهنما را به فرزندتان نشان دهید و به او بگویید که هدف از تعبیه این چراغ ها آگاه کردن راننده ی پشتی است. بدین معنا که اگر ترمز کنید چراغ ترمز روشن می شود و راننده ی پشتی متوجه می شود که ماشین شما در حال توقف است و همین طور وقتی میخواهید به چپ و یا راست بپیچید چراغ های راهنمایی چپ و یا راست را روشن می کنید.
3.    یک دور کوچک بزنید. وقتی احساس اضطراب کودک از نشستن در اتومبیل کاهش یافت پیشنهاد کنید که یک دور کوچک با هم بزنید. ترجیحا یک مسیرخلوت را انتخاب کنید. از کودک بخواهید در این حین روش های کسب آرامش را تمرین کند. آهسته و با دقت رانندگی کنید و مقصد را به کودک بگویید. انواع اتومبیل ها را به کودک معرفی کنید.
4.    طول زمان رانندگی را بیشتر کنید. به تدریج کودک را به مکان هایی دورتر ببرید  سرعت اتومبیل را بیشتر کنید ( تا حد مجاز ) و در مسیرهای همیشگی که ممکن است زیاد خلوت نباشند رانندگی کنید.

منبع : کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :