مقالات کودک

مقالات کودک تهیه شده توسط موسسه تحقیقاتی فکرآفرین متونی است شامل مطالب روانشناسی، تربیت کودک و بیان مسائلی که عموماً والدین در برخورد با کودک خود با آن مواجه می شوند. از آنجایی که پدر ها و مادرها قادر به شناخت تمام روحیات و خصوصیات کودکان خود نیستند مقالات کودک می تواند راهنمای خوبی برای چگونگی حل مشکلات رفتاری و تربیتی بچه ها باشد. والدین آگاه برای درک موقعیت و شناخت بهتر روحیات فرزندان خود وقت بیشتری برای مطالعه انواع مقالات کودک می گذارند. شما کاربران گرامی می توانید با انتخاب نام مقاله مربوطه آن را مطالعه نموده و یاد در صورت تمایل با انتخاب لینک مشخص شده در پایین صفحه مقاله، موضوع مورد علاقه خود را دانلود نمایید.


1394/10/19 11:55

بدجفتی دندان ها در کودکان

 

 

 

 

 

 

 

کودک آنلاین : درست روی هم جفت نشدن دندان های بالا و پایین را بدجفتی می نامند. فقط اگر دندان ها چنان کج یا نابجا باشند که امکان صدمه به آنها وجود داشته باشد زشت به نظر برسند یا تمیز کردن آنها دشوار باشد که به نوبه ی خود خطر پوسیدگی یا مشکلات لثه را افزایش میدهد درمان لازم خواهد بود.
علت چیست؟
بدجفتی دندان ها اغلب از تراکم زیاد دندان ها ناشی می شود. حدود دو سوم کودکان 12 ساله مشکل تراکم دندان ها را دارند. این عارضه معمولا ارثی است و با رشد و شکل گرفتن فکها و دندان های کودک بروز می کند. افتادن زودرس دندان های  شیری به علت پوسیدگی یا صدمه نیز ممکن است موجب این عارضه شود زیرا باعث میوشد دندان های دیگر به سمت فضاهای خالی منحرف شوند و جا برای دندان های دائمی تنگ شود. دندان های بیش از حد متراکم ممکن است به شکل کج روی هم یا بیرون زده رشد کنند.
علت دیگری برای بدجفتی دندان ها که ارثی است و شیوع کمتری دارد روی هم قرار نگرفتن فکها است  که موجب می شود دندان های بالا جلوتر یا عقب تر از دندان های پایین قرار گیرند.
آیا باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟
مراجعه ی منظم به دندانپزشک در هر 6 ماه یک بار امکان نظارت دندانپزشک را بر رشد دندان ها و فکها فراهم می سازد. با این حال اگر در مورد دندان های کودک نگران اید یا خود او نگران ظاهر خود است هرچه زودتر وقت دندانپزشکی بگیرید. دندانپزشک ممکن است توصیه کند که صبرکنید تا ببینید بدجفتی با رشد فکها خود به خود اصلاح میشود یا نه. اگر درمان لازم باشد کودک به ارتودنتیست معرفی میشود.
درمان چیست؟
ارتودنسی معمولا در 11 تا 13 سالگی انجام میشود. اگر دندان ها بیش از حد متراکم باشد ارتودنتیست ممکن است بعضی از آنها را بکشد یا دندانها را اصطلاحا سیم بندی کند. سیم بندی ممکن است ثابت یا متحرک باشد.سیم ها به دندان ها فشار می آورند تا به محل مناسب خود هدایت شوند.
در روشی دیگر از وسیله ای به نام بیوبلوک که کودک آن را گاز میگیرد برای هدایت رشد فکها استفاده میشود. ارتودنسی ممکن است تا 2 سال طول بکشد . عدم تطابق فکها با جراحی قابل اصلاح است.
سیم بندی ثابت
این روش پر کاربردترین روش برای اصلاح بدجفتی دندان ها است. بستهایی به دندان ها متصل میشود. سیمهای انعطاف پذیری نیز به بستها متصل میشود که به دندانها فشار می آورند و آنها را جا به جا میکنند.

منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :