1394/10/28 09:14

بازی هایی برای آموزش همدلی به کودکان

 

 

 

 

 

 

 

•    احوالپرسی بدون کلام
گروه سنی 5 سال به بالا، مدت بازی ده دقیقه، گروه‌های بزرگ، گفتگوی کم
مهارت‌ها: همدلی، ارتباط غیرکلامی، حافظه، تمرکز، مشاهده
این بازی به فضای بزرگی نیاز دارد تا کودکان به‌راحتی به اطراف حرکت کنند.
نحوه انجام بازی
همه بچه‌ها به‌آرامی دور کلاس قدم می‌زنند و با دیگران بدون گفتن هیچ‌چیزی حال و احوال می‌کنند. برای مثال، تکان دادن آرام دست، تکان دادن دست برای چند ثانیه، خندیدن، برقراری ارتباط چشمی، یک مطالعۀ کوتاه بین دست‌ها و ... می‌توانند ازجمله کارهایی باشند که بچه‌ها انجام می‌دهند.
مربی ابتدا بهتر است چند نمونه از کارهایی که می‌توان انجام داد را به بچه‌ها معرفی کند. هیچ ارتباط فیزیکی در حین انجام همۀ این کارها نباید وجود داشته باشد. هدف بازی این است که ببینیم بچه‌ها به چند طریق بدون کلام می‌توانند با هم حال و احوال کنند.
انواع دیگر بازی
چند نوع موسیقی مختلف (موسیقی محلی، موسیقی شاد، آرامش‌دهنده و ...) را در حین اینکه بچه‌ها دور کلاس بدون کلام با هم حال و احوال می‌کنند پخش‌کنید و از بچه‌ها بخواهید که متناسب با این موسیقی‌ها با هم حال و احوال کنند.
تفکر
آیا روش جدیدی برای حال و احوال یاد گرفتید و آن را امتحان کردید؟ آیا بعضی از راه‌های حال و احوال کردن آسان‌تر به نظر می‌رسند؟ کدام راه احوالپرسی از همه جالب‌تر، طبیعی‌تر، آرام‌تر بود؟ کدام‌یکی از این راه‌ها را بیشتر دوست داشتید؟
از چه طریقی می‌توان فهمید که دیگران در ورد شما فکر می‌کنند یا از آمدن شما داخل یک جمع خوشحال هستند، وقتی‌که چیزی به شما نگفته‌اند (برای مثال لبخند)؟
•    صحبت معکوس
گروه سنی پنج سال به بالا، مدت بازی 5 دقیقه، گروه‌های بزرگ، گفتگوی کم
مهارت‌ها: همدلی، خودآگاهی، ارتباط غیرکلامی، اعتماد، مشاهده
نحوه انجام بازی
بچه‌ها دوبه‌دو روبروی هم می‌نشینند و به نوبت سعی می‌کنند از حرکت دست نفر مقابل خود تقلید کنند.
انواع دیگر بازی
از موسیقی برای ایجاد ذهنیات گوناگون که موجب حرکت‌های مختلف دست بشوند استفاده کنید. قبل از انجام بازی چند حرکت را معرفی کنید. بازی را می‌توان با حرکت‌های کل بدن نیز انجام داد.
تفکر
این کار چقدر سخت یا آسان بود؟ برای تقلید از حرکت‌های یک فرد دیگر چه مهارت‌هایی لازم است؟ چه حسی داشتید وقتی یک نفر عین حرکت‌های شما را انجام می‌داد؟
•    اگر احساسات مثل رنگ‌ها بودند
گروه سنی 5 سال به بالا، مدت بازی ده دقیقه، گروه‌های بزرگ، گفتگوی کم
مهارت‌ها: خودآگاهی، همدلی، تخیل، ارتباط غیرکلامی، مشاهده
نحوه انجام بازی
مربی توضیح مختصری راجع به این موضوع می‌دهد که احساسات می‌توانند مانند رنگ‌ها باشند. برای مثال، من امروز آبی‌رنگم چون احساس آرامش می‌کنم. از بچه‌ها بپرسید امروز چه رنگی هستند و چرا آن رنگی هستند؟ سپس بچه‌ها سعی می‌کنند هم‌زمان با قدم زدن در کلاس، حس کنند که آن رنگی بودن چه حسی دارد.
انواع دیگر بازی
همه یک رنگ را در ذهن خود تصور می‌کنند. از بچه‌ها بخواهید با تصور آن رنگ راه بروند و سپس از آن‌ها بپرسید چه حسی داشتند وقتی‌که با آن رنگ راه می‌رفتند؟ سه یا چهار رنگ مختلف را به‌طور متوالی استفاده کنید.
بخشی از کلاس یک رنگ را انتخاب کرده و اعمالی متناسب با آن انجام می‌دهند تا باقی کلاس آن رنگ را حدس بزنند.
تفکر
آیا همۀ کسانی که رنگ آبی را انتخاب کرده‌اند به یک طریق راه می‌روند؟ رنگ‌های مختلف چه تفاوت احساسی دارند؟ آیا از یک حس خاص به حس دیگری رفتن کار آسانی است؟ چه مواقعی این اتفاق می‌افتد؟ آیا بچه‌ها برای یک حس مشابه رنگ‌های مختلفی انتخاب کردند؟

منبع: بازی‌های کنترل خشم برای کودکان

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :