1394/10/28 09:18

عروسک باربی و دختران

 

 

 

 

 

 

دربارۀ عروسک‌های باربی باید چه تصمیمی بگیریم؟
بیایید با هم دنبال جوابی برای این سؤال بگردیم که در اینجا ما از نوشته‌های نیکی ماروس اقتباس کرده‌ایم. او می‌نویسد: باربی چیزی بیش از یک عروسک است. باربی تصویری از زنانگی امروزی، تصویری غیرواقعی از توهم مردانه است و اعتمادبه‌نفس دخترانِ زیادی را از بین می‌برد.
عروسک باربی برخلاف سایر عروسک‌ها تداعی‌کننده بچه نبوده و دارای چهره بچه‌گانه نمی‌باشد، بلکه یک زن بیست‌ساله آمریکایی با تمام مشخصات اندامی آن است که با دقت فراوان طراحی و ساخته می‌شود و با حضور تصاویرش در اکثر مایحتاج و ملزومات ضروری کودکان و نوجوان از قبیل لوازم‌التحریر، کیف، کفش، شکلات‌ها، ظروف، البسه، ساعت، وسایل شخصی و… که به بیش از ده‌ها هزار مورد موجود در بازار حتی بازار داخلی می‌رسد، ملکه ذهنی کودکان و نوجوانان گردیده و خود را به آنان تحمیل و موجب خرید عروسک می‌گردد.
قریب به چهل سال است که باربی در کنار بچه‌ها هستند و مورد تحسین و تمجید قرار می‌گیرند. تا امروز میلیون‌ها عروسک باربی فروخته‌شده، بنابراین به‌احتمال‌زیاد شما هم روزی صاحب دختری می‌شوید که یک باربی دارد. عروسک باربی دقیقاً شبیه ایده‌ای است که یک تاجر از تصویر زنان در ذهن مردان دارد؛ دختری لاغر و باریک با پاهایی بلند و بالاتنه‌ای توپر.
نیکی مارون می‌نویسد: بخشی از مشکل به تناقضی که در نوع نگرش ما به زیبایی وجود دارد، برمی‌گردد. اغلب ما اگر امکانش را داشته باشیم، دلمان می‌خواهد شبیه کلودیا شیفر یا سیندی کرافورد به نظر برسیم. پس موضوع این نیست که ما نمی‌خواهیم مانند باربی‌ها باشیم، ما فقط در مقابل فشار زیبا بودن مقاومت می‌کنیم.
پیش از آنکه دربارۀ خرید یا نخریدن باربی تصمیم بگیرید، ایده آل های زیبایی را که در ذهن دارید، محک بزنید. فشار زیبایی و جذابیت بر زنان، آن‌قدر شدید است که خیلی از خانم‌ها را خم می‌کند و صدالبته ما این فشار را می‌پذیریم تا شبیه دخترانمان باشیم.
کلیشه‌ها را از نو بسازید
مهم نیست که عروسک باربی می‌خرید یا نه. اگر مخالف خریدن باربی هستید، حتماً دلیل آن را برای دخترتان توضیح دهید. اگر هم عروسک را برایش تهیه کردید، خیالتان راحت باشد که با این کار دنیا به آخر نمی‌رسد.
درهرصورت نظری را که دربارۀ آن عروسک‌ها دارید، به کودک بفهمانید و برایش بگویید که این اسباب‌بازی چه احساساتی را برای شما تداعی می‌کند. بد نیست این موضوع را هم به گفته‌هایتان اضافه کنید که پای باربی‌های امروزی برای اینکه بتوانند کفش‌های پاشنه‌بلند بپوشند، کمی کج است!
دربارۀ کارهایی که با پوشیدن کفش پاشنه‌بلند قادر به انجامشان نیستیم هم برای دخترتان حرف بزنید. اما به‌هرحال برای قانع کردن او به دلایل بیشتری احتیاج دارید، چون آن چیزی که عروسک‌های باربی را واقعاً جذب می‌کند این است که این عروسک‌ها نمونۀ یک بانوی کامل هستند نه یک دختر کوچک مثل عروسک‌های دیگر.
دختربچه‌ها معمولاً توجه خود را به خانم‌های بزرگسال معطوف می‌کنند و از این طریق هویت خود را می‌شناسند. برای اینکه عروسک‌های باربی در زندگی دخترتان حضور مثبت داشته باشند، نه منفی، موقع بازی آن‌ها را به‌جای رئیس گروه، خلبان، دانشمند و ... جا بزنید.
به‌این‌ترتیب، دست‌کم می‌توانید کمی نفوذ روی توقعات دخترتان داشته باشید و شاید هم بتوانید کلیشه‌های موجود را کمی دست‌کاری کنید.
آنچه نیکی مارون از سرویس پاسخگویی مخصوص باربی‌ها می‌پرسد، می‌تواند سرنخ خوبی برای شما باشد: سلام باربی، من ملیسا هستم. چند تا سؤال دربارۀ تور قایق‌سواری که امسال تابستان برگزار می‌کنید، داشتم؛ به چه وسایلی احتیاج دارم؟لازم است که کلاه ایمنی و جلیقۀ نجاتم را با خودم بیاورم؟
شما با باربی‌ها چه می‌کنید؟ تصمیمتان را بگیرید. شاید شما برای دخترتان باربی نگیرید اما ممکن است مادربزرگش این کار را بکند. حتی اگر او این کار را نکند باز ممکن است عروسک باربی از طریق پول‌توجیبی دخترتان خودش را به خانه برساند.
به‌هرحال برای دخترتان توضیح دهید که چرا از این عروسک خوشتان نمی‌آید. حقیقت این است که خیلی چیزها از کنترل شما خارج‌شده و این خوب است. درهرصورت شما باید فرصت اظهارنظر داشته باشید و مطمئن شوید که این کار را می‌کنید.
اثر سوءتغذیه عروسک باربی بر دختران
اگرچه فرم بدن باربی به‌گونه‌ای طراحی‌شده که بعید به نظر می‌رسد هیچ دختری بتواند با ویژگی‌های فیزیکی آن به حیات خویش ادامه دهند، اما در اثر تبلیغات، ویژگی‌های باربی به مثابه«ملاک زیبایی زن امروز»، باعث شده که بسیاری از دختران با اتخاذ رژیم لاغری و تلاش در جهت شبیه شدن به فیزیک بدنی باربی در دام بیماری‌های سوءتغذیه همچون آنورکزیا و بولیمیا گرفتار شوند.

منبع:

www.koodakonline.com

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :