مقالات کودک

مقالات کودک تهیه شده توسط موسسه تحقیقاتی فکرآفرین متونی است شامل مطالب روانشناسی، تربیت کودک و بیان مسائلی که عموماً والدین در برخورد با کودک خود با آن مواجه می شوند. از آنجایی که پدر ها و مادرها قادر به شناخت تمام روحیات و خصوصیات کودکان خود نیستند مقالات کودک می تواند راهنمای خوبی برای چگونگی حل مشکلات رفتاری و تربیتی بچه ها باشد. والدین آگاه برای درک موقعیت و شناخت بهتر روحیات فرزندان خود وقت بیشتری برای مطالعه انواع مقالات کودک می گذارند. شما کاربران گرامی می توانید با انتخاب نام مقاله مربوطه آن را مطالعه نموده و یاد در صورت تمایل با انتخاب لینک مشخص شده در پایین صفحه مقاله، موضوع مورد علاقه خود را دانلود نمایید.


1399/08/12 18:59

افزایش هوش نوزاد

در این مقاله میخواهیم روش هایی جهت افزایش هوش نوزاد را ارائه دهیم.

1- افزایش هوش نوزاد با ماساژ
آغوش پدر یا مادر نشاط و شادابی کودکان را دوچندان می کند. ماساژ کودک نیز وسیله ای است برای ارتباط جسمانی فرزند با والدین که آرامش زیادی را به او هدیه می دهد.
تحقیقات نشان داده است لمس و ماساژ کودک یکی از بهترین راه های تحریک حس لامسه و افزایش رشد مغزی او است.
ماساژ باعث ترشح هورمون اندورفین و اکسی توسین در بدن شیرخوار شده و علاوه بر کاهش درد تأثیر بسزایی در افزایش آرامش وی دارد.
لمس کودک او را نسبت به اطرافیان و جسمش آگاه کرده و رشد جسمانی کودک را نسبت به هم سن و سالانش تسریع می کند.
تحریک حس لامسه کودکان با استفاده از ماساژ با اثر بر سلول های مغزی، میزان هوشیاری کودک را افزایش داده و او را نسبت به دنیای پیرامونش آگاه تر می کند بطوری که پس از گذشت چند ماه کودک به کنجکاوی بیشتری پرداخته و سعی می کند با لمس اشیای اطرافش، خود تجربه کردن را آغاز کند.

2- افزایش هوش نوزاد با پخش موسیقی

موسیقی سه بخش مهم از وجود کودک را به صورت همزمان به تکاپو می اندازد و آن عقل، احساس و جسم اوست. تحقیقات نشان می دهد گوش دادن منفعلانه به موسیقی کودکان را باهوش تر می کند یعنی اگر از سنین کودکی فرزندتان را در معرض موسیقی بگذارید به روند رشد ذهنی او کمک زیادی کرده اید. اما مطمئنا این دسته از کودکان قابل مقایسه با کودکانی نیستند که به صورت فعالانه یعنی نواختن یک ساز به تمرین موسیقی پرداخته اند.

3- افزایش هوش نوزاد با دوری از تلوزیون
آکادمی متخصصین اطفال آمریکا تأکید شدیدی بر پرهیز از تماشای تلویزیون توسط نوزادان و نوپایان دارد. تماشای مداوم تلویزیون هیچ‌گونه تحریک مغزی به همراه ندارد و نه‌تنها تماشای این جعبه‌ی جادویی هیچ فایده‌ای ندارد بلکه حتی باعث ایجاد نقص در مهارت‌های شناختی فرزندتان می‌شود و زمانی را که باید به تقویت هوش نوزاد اختصاص بدهید، تلف می‌کند. پس به‌جای تماشای تلویزیون، زمان‌تان را به انجام فعالیت فیزیکی اختصاص دهید که باعث تحرک و تفکر نوزاد می‌شوند.

4- افزایش هوش نوزاد با خواندن کتاب برای نوزاد
در مطالعات بسیاری به این موضوع اشاره شده که مطالعه کتاب برای نوزادان می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش میزان هوشیاری و هوش آن‌ها داشته باشد. یک آکادمی آمریکایی که درباره شیوه‌های درمان بیماری‌های شایع نوزادان تحقیق می‌کند اعلام کرده مادران جوان می‌توانند برای افزایش هوشیاری و تیزهوشی از زمان تولد نوزادشان و حتی در دوران جنینی برای او کتاب بخوانند. این گروه تحقیقاتی معتقدند خواندن کتاب برای نوزادان به ساختن کلمات و تحریک تصورات آن‌ها کمک می‌کند و مهارت‌های برقراری ارتباط در نوزادان را تقویت می‌کند. در حقیقت آن‌ها بر این باورند که خواندن کتاب به افزایش هوشیاری کودک کمک می‌کند و مراحل رشد و پرورش او را ساده‌تر می‌کند زیرا نوزاد از ۸ ماهگی به بعد توانایی شناخت کلمات و تشخیص ترتیب قرار گرفتن آن‌ها را به واسطه داستان‌هایی که می‌شنود، به دست می‌آورد.

5- افزایش هوش نوزاد با بازی
بازی کردن یکی از راهکار های اساسی برای تقویت هوش نوزاد است. میتوان از بازی های دیداری شروع نمود به این صورت که اسباب بازی های بی خطر و رنگارنگ نوزاد را به او نشان داد و وقتی توجهش به او جلب شد آن را تکان داد تا نوزاد با چشمانش آن را دنبال کند.
همچنین از طریق بازی های لمسی می توان به تقویت هوش نوزاد کمک نمود. به این صورت که اسباب بازی ها یا سایر اجسام بی خطر را در اختیار کودک نوزاد قرار داد تا با لمس آنها اجسام نرم و سخت را از یکدیگر تشخیص دهد.
برای بازی های شنیداری می توان از یک جغجغه کمک گرفت و با ایجاد سر و صدا توجه نوزاد را جلب نمود.
از بازی های فکری نیز میتوان وقتی نوزاد بزرگ تر شد برای تقویت هوش او استفاده نمود.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :