رشد

رشد در هر شاخه ای بیانگر نحوه عملکرد موضوع مورد تحقیق می باشد. آمار و ارقام مرتبط با نمودارهای رشد در نتیجه گیری و بررسی عملکرد و عوامل شاخه مورد بحث تآثیر بسزایی دارد. اما از انجا که سلامتی افراد جامعه نقش مؤثری در بهبود کیفیت زندگی جامعه بشری دارد. لذا یکی از موضوعات مهم و اساسی در زمینه رشد، رشد فکری و جسمی کودکان می باشد. به همین علت از شما کاربران گرامی دعوت می نماییم تا با انتخاب عنوان مقاله مورد نظر به مطالعه مقالات مرتبط با رشد که با محوریت موضوع کودکان تهیه شده است بپردازید.

1394/12/20 10:26

رویدادهای مهم هوشی نوزاد

 

 

 

 

 

 

 

اگرچه نوزادان آمادگی انجام آزمون های ضریب هوشی را ندارند، ولی محققان اطلاعات زیادی در مورد عملکرد مغز آنها به دست آورده اند. نوزادانِ بین یک تا دو ماهه، تشخیص صورت مادرشان را شروع می کنند.
در حدود دو ماهگی به مسائلی ورای خود و مادرشان علاقه نشان می دهند . حالا زمان اسباب بازی است (این رشد سودمندی است، زیرا به این وسیله می توان هنگام بدخلقی کودک، توجه او را به چیز دیگری جلب کرد).
بین سه و چهار ماهگی کودک قادر به درک بیشتر بودن 3 شیء از دو شیء خواهد بود. در حدود چهار ماهگی پیش بینی حوادث معمول را می آموزد. مثلاً ممکن است با مشاهدۀ دست بردن شما به یقۀ تان یا بیرون آوردن پستانکی از یخچال، دهانش را باز کند.
در حدود چهار ماهگی کودک شروع می کند به ترجیح دادن افراد یا اسباب بازی های خاصی نسبت به بقیه. در حدود 5 ماهگی دنبال کردن نگاه فرد دیگر را می آموزد. مثلاً اگر در آسمان به هواپیما بنگرید، کودکتان نیز احتمالاً به بالا خواهد نگریست.
در فاصلۀ شش و نه ماهگی در می یابد تصویر موجود در آینه تصویر خود اوست و نه کودک دیگر و ممکن است ساعت ها به کشف این پدیده بپردازد.
در حوالی هشت ماهگی، ثبات و دوام اشیاء را درک می کند، وقتی شما اتاق را ترک می کنید یا یکی از اسباب بازی ها از دید مخفی شده است، درک می کند که شما یا آن اسباب بازی کماکان وجود دارید.
این درک را با مخفی کردن یک اسباب بازی زیر پتو آزمایش کنید. تا زمانی که او استمرار و دوام اشیاء را درک می کند، دنبال آن نخواهد گشت، بلکه به علت نبودن آن گریه سر می دهد.
در هشت یا نه ماهگی، کودک قادر به تعیین هدف (به دست گرفتن یک اسباب بازی)، برنامه ریزی برای خارج کردن آن (خزیدن اطراف میز) و نادیده گرفتن مزاحمت ها (صدا کردن او در جهات دیگر)، هنگام اجرای نقشه اش خواهد بود.
منبع: کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یک سالگی
رویدادهای هوشی نوزاد

 سن رویدادهای مهم رشد و تکامل
 1-2 ماهگی    مادر یا پرستار اصلی خود را می شناسد  
 2 ماهگی به اشیائی علاوه بر خود و پرستارش علاقه مند می شود  
 3 ماهگی قادر به تشخیص ممکن (قرار گرفتن مکعب های اسباب بازی روی میز) و غیرممکن (شناور شدن مکعب ها در هوا) می شود.  
 3-4 ماهگی              بیشتر بودن سه شیء از دو شیء را درک می کند.
 4 ماهگی اولویت هایش را ابراز می کند.
 5 ماهگی نگاه فرد دیگر را دنبال می کند.
 6-9 ماهگی بازتاب صورتش را در آینه تشخیص می دهد.
 8 ماهگی ثبات و دوام اشیاء را درک می کند.
 8-9 ماهگی  قادر به تعیین هدف و نادیده گرفتن موانع دسترس به آن است.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آمار مراجعات
مهمان :  55
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  58
دیروز :  7
کل مشاهده :  43441